Hornatá krajina České republiky je mimořádně bohatá na kopce a vrcholy s tajemnou pověstí. Jedním z nich je šumavský vrch Boubín, o kterém se vypráví celá řada pověstí. Zjevuje se tam prý několik děsivých přízraků, které hlídají poklady ukryté v podzemí.
„Boubín (1362 m), hora známá dnes především svým pralesem, byla odedávna tajemným místem opředeným mnoha pověstmi,“ tvrdí o šumavském vrcholu český spisovatel Martin Stejskal (*1944). „Kdysi zde prý sídlil jeden z nejmocnějších čarodějů země.
Jmenoval se Žídek a v okolí, ve Volarech a Horní Vltavici, se vypráví celý soubor pověstí o jeho divech.“ Po smrtí čaroděje se prý začal jeho duch doprovázený hřmotem zjevovat na úbočí Boubína.
Ruku v roce s pověstmi o čaroději Žídkovi kráčejí také zvěsti o záhadném lékaři z Boubína, kterému je přičítána řada zázračných vyléčení.
Zajímavá je neověřená informace o utajovaných pokusech psychotroniků, které na Boubíně měly proběhnout v 80. a 90. letech minulého století. Z jejich výsledků údajně vyplývá, že některé ze zdejších kamenů se skutečně používaly k magickým úkonům.
Šlo o rituály čaroděje Žídka, nebo snad o mnohem starší obřadu pravěkých osadníků místa?
SPÍCÍ VOJSKO A TAJNÝ TUNEL
Boubín je jednou z mnoha hor, které mají být podle pověstí pod povrchem duté. V jeho útrobách podobně jako v případě Blaníku odpočívá svatováclavské vojsko, které vyjede Čechám na pomoc, až bude nejhůř.
Kromě toho lze v útrobách hory najít obrovské množství pokladů. Ty ale střeží pekelný pes se třemi hlavami, kterým z tlamy šlehá oheň. Na koho takový pes pohlédne, ten na místě zkamení.
Poklady hlídá také takzvaná divoká honba, děsivé skupina přízraků, které se prohánějí hustými lesy na různých místech Česka. Té boubínské vévodí Černý lovec. Traduje se příběh, v němž Černý lovec jakémusi chalupníkovi v blízké obci daroval váček dukátů.
Jedna z mnoha dalších legend, které se k Boubínu vážou, vypráví o tajné podzemní chodbě, kterou člověk může projít až do nitra nedalekého vrchu Bobík, také v jeho dutých prostorách je uložen nemalý poklad.
Jsou zdejší přízraky také dílem někdejších magických rituálů, nebo jejich původ spočívá v něčem jiném?