Na území Andorry – šestého nejmenšího suverénního státu v Evropě se nachází dávné posvátné místo. Jde o vesnici Meritxell na severu země, nedaleko od francouzských hranic.
V tamní bazilice je soška spojená s kultem Panny Marie z Meritxellu, oficiální patronky Andorry.
Meritxell je významné poutní a náboženské místo spojované s četnými zázraky. Mnoho návštěvníků uvádí, že zde zažívá obrovský příliv pozitivní energie. Kde je samotný počátek celého příběhu?

Socha pod divokou růží
Traduje se, že na konci 12. století zde vesničané objevili květ divoké růže. Na tom by nebylo celkem nic divného, kdyby ovšem nepanovalo chladné počasí a místní flóra si právě nedopřávala hluboký vegetační klid.
V sousedství kvetoucí rostliny byla rovněž nalezena drobná dřevěná soška Panny Marie. Kdo ji tam dal a proč? Otázka zůstala bez odpovědi.

Zbožní vesničané skulpturu odnesli do místního kostelíka. Druhý den se ale socha opět objevila u kvetoucí růže. To místní obyvatelé chápali jako znamení a pobídku ke stavbě samostatného křesťanského svatostánku, kde by mohli sochu uchovávat.
Požár románské svatyně
Tak se i stalo. Meritxell se brzy proměnil ve vyhledávané křesťanské poutní místo. V roce 1972 postihla románskou svatyni v obci Meritxell katastrofa. Ceněnou stavební památku zničil požár, ohni podlehla i prastará uctívaná skulptura.

Nicméně, brzy již na požářišti začala růst bazilika, ve které se následně objevila i umělecká replika původní sochy. Místo si i nadále ponechalo svoji výjimečnou duchovní energii.
Tím ale skončila šance podrobit původní sochu detailní vědecké expertíze, která by prozradila více o jejím původu.