Na plátně, do kterého bylo zabaleno tělo ukřižovaného Ježíše, se po jeho zmrtvýchvstání údajně objevil otisku tváře a postavy Spasitele. Turínské plátno, jeden z neslavnějších náboženských artefaktů, před časem prozkoumali forenzní specialisté. Podle nich jde o podvrh.
Forenzní experti vybavení moderní technologií se před dvěma lety vůbec poprvé zaměřili na krvavé skvrny z Turínského plátna, do kterého měl být Ježíš zahalen po sejmutí z kříže, a dospěli k závěru, že krvavé skvrny na pruhu plátna nemohly vzniknout tak, jak praví legenda.
Vědci z univerzity v Pavii na figurínách i živých dobrovolnících pomocí hadiček a nádobek s červenou tekutinou napodobili rány po ukřižování a ránu na boku, kde Ježíše kopím probodl voják Longinus.
Pak pečlivě zkoumali chování vytékající „krve“ a porovnali je se skvrnami na Turínském plátně.
ZÁVĚR: NEMOŽNÉ
„Ať už dobrovolník zaujímal jakékoliv pozice vleže, pohyb krve nikdy neodpovídal vzorům na plátnu,“ tvrdí výsledná zpráva.
Podle ní si skvrny vzájemně odporují, neboť krev na zadní části levé ruky, která se do plátna otiskla, odpovídá pozici, kdy jsou ruce zdvižené v pětačtyřicetistupňovém úhlu, ale stopy na předloktí zase odpovídají téměř vertikální poloze.
To je prý důkazem, že jsou umělého původu a na plátno byly doplněny později. Zjištění vědců tak vrhá nepříjemný stín pochybností na původ celého plátna. Jde o pouhý starověký podvod?