Lovci z Austrálie tvrdí, že v australské buši žije nepolapitelný yowie. Podle jejich slov se s australskou obdobou yettiho několikrát setkali a někteří ujišťují, že se tito tvorové potulují v celých skupinách! Co se v odlehlé pustině skrývá?
Jason Heal vyráží každý víkend na túru v naději, že legendárního tvora znovu objeví. Australská obdoba yettiho je zde totiž velmi známá. Tvor má být 3 metry vysoký, žije v křoví, může útočit a jíst lidi!
Australan přiznává, že se se stvořením několikrát setkal a také že se tito tvorové potulují v celých skupinách nejen v pustinách, ale i na okrajích velkých měst.
Heal je součástí malé, ale rostoucí komunity kryptozoologů, kteří hledají australskou verzi bigfoota řadu let. Je tvor opravdu skutečný, nebo jde pouze o legendu? Jason tvrdí, že důkaz našel!
Záznam z buše
Již nějakou dobu kolují Austrálií legendy a zprávy o údajném pozorování záhadného tvora podobného gigantickému lidoopovi, který se má prohánět po lesích a nekonečné australské buši.
Někteří ufologové toto pozorování dokonce spojili s UFO a vyslovili hypotézu, že se může jednat o mimozemskou bytost.
V roce 2014 dva australští přátelé, Jason Heal a Jason Dunn, kteří si říkají „Yowie Seekers“, zveřejnili na svém YouTube účtu snímky podivného stvoření se zářícíma očima.
„To, na co se zde díváme, je nepochybně yowie,“ píše Jason a dodává, že „zvíře bylo před kameru nalákáno pomocí jablek“.
Někteří výzkumníci a zoologové poukázali na to, že živá bytost natočená dvěma Australany by mohla vypadat jako dipus, tedy živočich dobře známý vědě. Vědci jsou k yowiemu obecně velmi skeptičtí.
Upozorňují, že jeho existenci nepodporuje žádný fosilní důkaz ani spolehlivý biologický důkaz.
Stál na dvorku
Dean Harrison si sbalí svou kempinkovou výbavu, dalekohled a termokameru a chystá se vést vícedenní expedici po deštných pralesích jihovýchodního Queenslandu. Harrison je jedním z těch, kteří se roky snaží najít yowieho.
Neohrožený výzkumník zasvětil svůj život pronásledování primáta poté, co údajně v roce 1995 na mytické zvíře narazil. Mezi další setkání patří Deanův incident z vnitrozemského města Ormeau.
Během jednoho letního večera, při západu slunce, se rozhodne jít si zaběhat. Na chvíli se zastaví, aby si odpočinul, když uslyší něco, co zní jako kácení stromů. Ohlédne se přes rameno a vidí masivní zvíře, jak si razí cestu mezi stromy.
„Ten řev připomínal medvěda a lva dohromady. Stálo to na zadních nohou a šlo to jako člověk,“ dodává výzkumník. Nyní Harrison cestuje po státních lesích Austrálie, aby konečně našel něco, co mu pomůže objasnit celou tuto záhadu.
První setkání
Modré hory v Novém Jižním Walesu mají vysoký počet pozorování yowieho. Říká se, že domorodé komunity o tomto tvorovi věděly a pojmenovaly ho ještě před tím, než mořeplavec James Cook (1728–1779) shodil kotvu u Austrálie.
Předpokládá se, že kontakt bílého muže s yowiem byl poprvé zdokumentován 9. prosince 1882 v The Australian Town and Country Journal.
„Viděl jsem ho na pobřeží mezi Bateman’s Bay a Ulladullou. Zvíře stálo na zadních nohou a hledělo k obloze. Bylo vysoké, bez ocasu a pokryté velmi dlouhými černými chlupy,“ píše v článku amatérský přírodovědec Henry James McCooey.
Muž dostává dokonce nabídku 100 liber, aby tvora přivedl živého nebo mrtvého. Primáta se však dopadnout nepodaří, a stejně jako před více než sto lety, tak i teď stále čekáme na pevný důkaz. Padne yowie jednoho dne do pasti a dá nám šanci ho prozkoumat?
Záhadná stvoření z Austrálie
Od chvíle, kdy je Austrálie objevena, se zde objevují tvorové, kteří v Evropě vyvolávají hrůzu.
Šíří se kupříkladu zpráva o děsivém zvířeti jménem bunyip. Podle legendy má jít o mytické stvoření pohybující se někde mezi vyhynulým vakovlkem a stále žijícím krokodýlem. A s výčtem lze pokračovat. Jedním z dalších tajuplných tvorů Austrálie je panter z Modrých hor.
Během 20 let bylo hlášeno přes 500 pozorování této divoké kočky. Teorie naznačují, že může jít o potomky panterů vypuštěných americkými vojáky během druhé světové války.
Další zvěsti nám říkají, že jde o neznámé druhy, které v minulosti utekly z cirkusu nebo že byly k dispozici ke koupi na černém trhu ve 20. století. Austrálie tak zůstává jednou velkou neznámou. Čeho se ještě dočkáme?