Krátké, jednoduché a efektivní cvičení, které má posílit tělesnou, ale také duševní schránku lidského těla. Už jste ho zkusili?
Jak píše psycholog a pedagog Karel Paulík: „Příkladem cvičení, které by mimo jiné mělo rozvíjet odolnost vůči zátěži, je sestava, v níž se spojuje fyzický pohyb v určitých tělesných polohách s meditativními rity.“
Podle legend sahají kořeny cvičení Pěti Tibeťanů do dob před více než 2500 lety. Světu je představí muž, který si nechá říkat Peter Kelder.
Roku 1939 sepíše knihu, která cvičení Pěti Tibeťanů vysvětluje. Ve spise přitom udává, že pět úkonů kombinujících otáčky, shyby a úklony je nutné opakovat minimálně třikrát denně.
Odměnou má cvičenci být nejen zisk pozitivní energie, ale také dosažení vysokého věku za pocitu neuvadajícího mládí.
ZAKLADATEL NEZNÁMÝ
Záhadou však není jen otázka pozitivního vlivu cvičení na lidské tělo, ale také identita jeho „tvůrců“. Kelder totiž vytvořil publikaci o blahodárném cvičení na základě rozhovorů, které vedl s plukovníkem britské koloniální armády, jistým Bradfordem.
Právě on mu má povědět o tajuplném indickém klášteře, ve kterém mniši znají tajemství dlouhověkosti. Bližší informace o obou mužích jsou však předmětem spekulací.