Středoitalský region Umbria je slunným místem, na kterém se snoubí krásná příroda s kulturními památkami. Především Orvieto je oblíbeným cílem turistů.
Ty lákají nejen sopečné vyvřeliny, na kterých město stojí, ale i pozůstatky jedné z nejtajemnějších civilizací historie. Co právě zde vystavěli legendární Etruskové?
Orvietský dům má za sebou opravdu pozoruhodnou minulost. Ostatně stojí na základech ze 13. století a zdejší sklepy se ke skladování využívají už stovky let.
Na počátku 20. století tady dva vychytralí bratři vyráběli padělky etruských soch a později tu měl keramickou dílnu známý italský výtvarník Ilario Ciaurro. Nyní má dům nové majitele, kteří jsou rozhodnuti pořádně prozkoumat jeho sklepení.
Když objeví dosud neznámé zasypané schody, přivolají odborníky, kteří začnou prostory postupně odkrývat.
Objevují další prostory s několik metrů silnou vrstvou sypkého materiálu, složeného ze střepů hliněných nádob, úlomků šperků a dalších artefaktů pocházejících s největší pravděpodobností z doby kolem 6. století před Kristem. A to není vše.
Následně se totiž podaří odkrýt zvláštní, dolů se rozšiřující stavbu, která nápadně připomíná pyramidy. Kde se vzala a k čemu mohla sloužit?
ODKAZ MINULOSTI
Je jich tam pět!
Pohled na městečko Orvieto posazené do skal, kterému vévodí románsko-gotický dóm, je skutečně impozantní.
Badatelé, kteří sem míří, však nevyhledávají sluncem zalité scenérie, ale spíše temné podzemní chodby, hrubě opracované jeskyně a vytrvalý zvuk kapek dopadajících na studený kámen.
Pod Orvietem totiž vedou skrz sopečnou horninu celé labyrinty tunelů, chodeb a jeskyní, z nichž mnohé jsou staré více než 2500 let. Právě takové stáří přisuzují vědci také nalezené podzemní pyramidě. Ta navíc podle všeho není jediná.
„Předpokládáme, že se pod městem nachází pyramid celkem pět. Zatím jsme se ale prokopali jen do dvou,“ řekl před časem italský archeolog Claudio Bizzarri, který se na výzkumu podílí. Proč vědcům nepomáhá ani to, že vědí, kdo pyramidy vytvořil?
KDO ZA TÍM STOJÍ?
Národ plný otazníků
Mezi 9. a 1. stoletím před naším letopočtem obýval území dnešního Toskánska v Itálii národ, o kterém se zatím badatelům nedaří zjistit dostatek informací.
Etruskové, jak byli nazváni, podle všeho výrazně ovlivnili kulturu antického Říma, a někteří badatelé dokonce věří, že právě po nich převzali Římané mnohé své znalosti. Ohledně původu Etrusků existují dva hlavní názorové proudy.
Ten první pracuje s předpokladem, že šlo o etnikum, které na území Itálie přicestovalo z východu a které mohlo původně pocházet třeba z Malé Asie nebo z některého řeckého ostrova – třeba z Kréty, na které o pár stovek let dříve zanikla neméně tajemná minojská civilizace.
Druhá hypotéza pracuje s možností, že šlo o skutečně původní obyvatele oblasti. Národ, který se jednoduše vyvinul z pravěkých kmenů žijících na tomto místě.
VĚDA VS. SPEKULACE
Poznatků přibývá
Nedostatek informací o Etruscích nahrává i odvážnějším tezím. Třeba známý švýcarský záhadolog Erich von Däniken (*1935) přišel s názorem, že Etruskové byli nějak propojeni s mimozemskými bytostmi, které měly kdysi navštívit naši planetu.
Nález prazvláštních pyramid pod Orvietem takové tezi ostatně jen nahrává. Pyramidy mohly být podle některých záhadologů chrámy, ve kterých byly tyto bytosti uctívány, nebo dokonce pohřbívány.
Archeologové, kteří v Orvietu pracují, se ale samozřejmě drží vědeckých tezí. Podle nich sice opravdu mohlo jít o hrobky, nicméně pouze o hrobky významných členů společnosti.
Ve hře je pak i možnost, že šlo o zvláštní prostory sloužící ke skladování obilí nebo nějakých dalších potravin. V takovém případě ale není jasné, proč by je Etruskové zasypávali.
Podaří se záhadě přijít na kloub, až se archeologové dostanou s průzkumem na samé dno stavby?