V roce 1917 proběhla bitva u francouzského města Cambrai. Na straně Britů se jí účastnila i revoluční vojenská technika – tanky. Zastavit jejich postup měla německá polní děla. Právě tehdy se zrodil mýtus neznámého dělostřelce!
Když později britští důstojníci vyhodnocovali průběh bitvy, s překvapením zjistili, že šestnáct jejich tanků Mark I zničila palba z osamělého německého děla. Co víc, toto dělo měl obsluhovat jediný muž. Kdo to byl?
Pátrání po neznámém dělostřelci
Příběh o záhadném, avšak velice schopném dělostřelci, se vyprávěl i po skončení první světové války. Zatímco ve Velké Británii byl později prohlášen za smyšlený, v Německu se stala tato válečná epizoda legendou.
Ve své propagandě ji s oblibou zmiňovali i nacisté, kteří se ve Výmarské republice drali k moci. Neustávala tak snaha o ztotožnění neznámého vojáka-tankobijce.
Brzy se začala objevovat i první jména. Přízračným kanonýrem měl být například jistý Johannes Theodor Krüger z baterie č. 8, 108. polního dělostřeleckého pluku. Později se tato informace ukázala být falešnou.
Historikové krčí rameny
V roce 1936 byl dokonce v německém Kolíně nad Rýnem postaven osamělému dělostřelci památník. Za druhé světové války byl však tento pomník poškozen leteckým bombardováním. Po obsazení Německa spojeneckými vojsky byl definitivně odstraněn.
Celá příběh ale přežil až do našich časů. Historikové nad ním bezradně krčí rameny.
Nelze jej totiž potvrdit, ale ani zcela vyvrátit. Válka je vždy plná příkladů neuvěřitelné statečnosti a odhodlání. Jeden muž, jedno dělo a masa valících se tanků. Kulisy této scény známe, do tváře neznámému dělostřelci však stále nevidíme.