Z honosného paláce se do potemnělých benátských ulic line slabé mihotavé světlo. V budově totiž probíhá spiritistická seance, jíž vede pobledlá postava s kudrnatými vlasy.
„Vypadá jako Casanova,“ zašeptá příchozí a fascinovaně se na muže, jehož ruce se komíhají nad křišťálovou koulí, zahledí. Skutečně se dívá na nejslavnějšího svůdníka všech dob?
Na stole před zamyšleným Giacomem Casanovou (1725–1798) leží prastarý grimoár se zažloutlými stránkami a nebývale zašlými koženými deskami. Jde o Picatrix, jednu z nejproslulejších knih věnovaných magii a okultním vědám.
Otevřená je na stránce s pentagramem a arabskými znaky, které si Casanova se zájmem prohlíží.
Přestože má většina lidí benátského rodáka spojeného s dobýváním ženských srdcí, dobrodružným životem, špionážními aférami a s láskou k hazardním hrám, Casanova má ještě jednu málo známou vášeň. Tou je okultismus.
Nahlédněte společně s ENIGMOU do třinácté komnaty slavného donchuána, v jehož knihovně se prý svého času nacházel i slavný grimoár Picatrix, napsaný okolo roku 1000 věhlasným arabským alchymistou Al-Majritim (asi †1008).
Přátelí se s nesmrtelným hrabětem?
Dlouhou chodbou plnou uměleckých děl vstupuje Casanova do místnosti, kde už na něho netrpělivě čekají jeho zednářští kolegové.
V roce 1750 totiž slavný proutník, který má tehdy za sebou již řadu milostných eskapád, včetně svedení jeptišky, vstupuje ve francouzském Lyonu do zednářské lóže. Bratrstvo ho zaujalo mimo jiné i tajnými obřady.
Jako zednář se pak Casanova setkává i se záhadným hrabětem Saint Germainem, který údajně nalezl elixír nesmrtelnosti.
Je to možná právě on, kdo ho zasvětil do seancí, jimiž je možné vyvolat duše dávno zemřelých lidí. Jestli hrabě Casanovu navštěvoval stejně jako Voltaira (1694–1778) na prazvláštním létacím stroji, nevíme. Vyloučit to však úplně nemůžeme.
Buď jak buď, v roce 1755 se Casanova po sérii cest po Evropě rozhodne vrátit domů do Benátek.
Věští lidem budoucnost
Do střechy Dóžecího paláce v Benátkách se opírají žhavé letní paprsky. Na čele Giacoma Casanovy se perlí krůpěje potu a slavný svůdník jen ztěžka popadá dech.
Nachází se totiž pod střechou paláce, ve vězení Piombi, jež je nechvalně proslulé výhní, která v něm v létě panuje. „Po návratu do Benátek se začal věnovat kariéře kouzelníka, alchymisty a okultisty,“ říká britský historik Owen Davies (*1969).
V palácích zdejších šlechticů Casanova pořádá tajemné seance, vykládá lidem osud z karet, nebo jim čte pasáže z grimoáru Picatrix. V roce 1755 je proto obviněn z čarodějnictví a dalších mravnostních deliktů a poslán na pět let do vězení.
Z toho se ale Casanovovi podaří už v říjnu téhož roku uniknout. Kdo ví, jestli si tehdy nepomůže na svobodu i za pomoci svých magických schopností…