Když vědci v roce 2016 objevili planetu WASP-127b, na první pohled působila jako tuctové vesmírné těleso. Brzy se ale ukáže, že boří zaběhlé tradice planetární existence, na které byli astronomové doteď zvyklí.
WASP-127b je plynný obr s hustotou podobnou hustotě Saturnu, a protože obíhá blízko své domovské hvězdy, spadá do kategorie „horký Saturn“. Díky tomuto umístění na ní lidský rok, tedy doba, za kterou planeta oběhne kolem Slunce, trval jen 4 dny.
Nejnadýchanější z exoplanet
Protože se WASP-127b nachází tak blízko své hvězdy, její povrch bombarduje 600krát víc radiace, než kolik dopadne na Zemi, a teplota na povrchu dosahuje až 1000 °C. V takovém hicu se planeta nafukuje, až je jedenkrát větší než samotný Jupiter.
WASP-127b je díky tomu jednou z nejnadýchanějších z dosud objevených exoplanet.
Přístroj ESPRESSO v Evropské jižní observatoři v jihoamerickém Chile pak vědce překvapil zjištěním, že WASP-127b obíhá v opačném směru, než v jakém se otáčí její hvězda. A jako by to nestačilo, planeta neobíhá na úrovni rovníku hvězdy, jak je to běžné.
Obíhá obráceně
Planety totiž vznikají z disku prachu a plynů, které obklopují hvězdu po jejím vzniku, podobně jako známé Saturnovy prstence. Všechny sluneční soustavy jsou stejné – hvězda uprostřed (a někdy dvě) a planety, obíhající poslušně kolem v rovníkové oblasti.
WASP-127b ale obíhá mimo a to vede astronomy k myšlence, že planeta má možná společníka, který na ni působí svou gravitací.
Letos navíc astronomové zveřejnili svá zjištění, že díky přístroji ESPRESSO na WASP-127b objevili záhadné mraky.
„Ještě nevíme, z čeho tyto mraky vznikají, až na to, že je určitě netvoří kapky vody, jako je tomu na Zemi,“ vyjadřuje se k záhadnému úkazu vedoucí studie Romain Allart.
Na planetu WASP-127b se zkrátka astronomové musí podívat dvakrát, protože svým očím nevěří. Díky zvláštnostem, které planetu obklopují, je navíc jasné. že bude v hledáčku teleskopů hodně dlouho.