Kanadské jezero Okanagan údajně obývá neznámé zvíře s dlouhým krkem, čtyřmi ploutvemi a charakteristickým vidlicovým ocasem. Někteří kryptozoologové o něm tvrdí, že jde o nejlépe zdokumentované a nejpravděpodobněji žijící jezerní monstrum světa. Jaké důkazy mají k dispozici?
Jezero Okanagan v kanadské provincii Britská Kolumbie je tak velké, že by dokázalo pohltit tři města o velikosti severočeského Děčína. Obývá ho množství ryb a také cosi velkého a neznámého.
Už před staletími do něj tamní obyvatelé vhazovali oběti pro jezerního ducha. Pozdější svědkové Ogopogo líčí jako neznámé zvíře s dlouhým krkem, čtyřmi ploutvemi a vidlicovým ocasem.
Podobá se plesiosaurovi, ale objevují se také tvrzení, že bližší mu je spíše zeuglodon, známý rovněž jako basilosaurus.
Něco je ve vodě
Skeptikové pozorování Ogopogo nejčastěji připisují atypickým vlnám, které jsou způsobeny geologickými rysy jezera, nebo plujícími kmeny stromů. Kolem jezera skutečně probíhá těžba dřeva a dělníci si pro usnadnění práce často posílají klády po vodě.
Ogopogo je navíc často popisován jako kmen, který najednou ožil. Tato svědectví proto skeptičtí badatelé připisují na vrub právě plovoucím kmenům. Jenže pak se objeví video, které tuto teorii popírá.
Jednoho jasného dne roku 1968 se Arthur Folden zahledí na klidnou hladinu jezera a všimne si, že se ve vodě něco děje. Ve vzdálenější části podle jeho slov pluje „něco velkého a živého“. Folden bez váhání sáhne po domácí kameře a pokusí se tvora nafilmovat.
Toho dne vzniká zhruba minutová nahrávka, která bude po mnoho dalších let považována za jeden z nejlepších důkazů existence tvora Ogopogo. Film začíná výrazně zčeřenou hladinou jezera.
Objekt ve vodě se začne pohybovat a zvyšuje rychlost, při tom kolem sebe vytváří velké vlny. Pluje po vodě kanadské jezerní monstrum?
Je to živé!
V roce 2005 Ogopogo přitáhne pozornost dokumentaristů populárně naučného kanálu National Geographic, který se rozhodne uspořádat vědeckou výpravu za příšerou a také pomocí moderních metod znovu prozkoumat Foldenův film.
Jedním z přizvaných odborníků je uznávaný americký novinář a skeptik Benjamin Radford (*1970). „Byl jsem požádán, abych se podílel na expedici, která v roce 2005 hledala Ogopogo, a vyhodnotil Foldenův film.
Prostřednictvím vědeckých experimentů jsme dospěli k závěru, že filmovaný objekt byl opravdu skutečným a živým zvířetem, nikoliv vlnou nebo plovoucí kládou,“ nastiňuje Radford, avšak vzápětí dodává: „Ale velikost objektu byla značně přeceňována.
Byl to pravděpodobně vodní pták nebo bobr, který byl příliš daleko na to, aby byl správně identifikován.“ Padá tímto zjištěním nejlepší důkaz existence monstra Ogopogo, který byl k dispozici?
Naděje existuje
Na stejném dokumentu se podílel také kanadský kryptozoolog John Kirk (*1955). Ten Radfordův závěr sice vyloučit nemůže, ale zároveň připomíná, že nejde o jedinou nahrávku. Důkazů je mnohem více.
„Sbírka snímků a videí s Ogopogo je rozsáhlejší a kvalitnější než všechno, co jsem osobně viděl v případě Loch Ness, a já věřím, že některé z nich jsou velmi přesvědčivé,“ prohlašuje Kirk.
Podle něj vše nasvědčuje tomu, že „velké dosud žijící stvoření obývá vody jezera“. Šest let poté, co byla zpochybněna nahrávka Arthura Foldena, se objevuje další zajímavý záznam. Pořídil ho kanadský turista Richard Huls při návštěvě místního vinařství.
Huls si všiml, jak se cosi tmavého pohybuje po hladině, vzal do ruky kameru a pokusil se objekt natočit. Výsledkem jsou sice nekvalitní a roztřesené záběry, ovšem objekt na nich stále stojí za pozornost.
Zdá se totiž, že se ve vodě pohybují dva tmavé rovné objekty o délce několika metrů. Mohlo by jít o klády? Mohlo. Ovšem objekty na Hulsově videu se pohybují proti proudu!