Ve středověké arabštině najdeme termín saqaliba. Používán byl pro označení příslušníků slovanského etnika z východní Evropy. Jednalo se ale o zcela speciální kontext, protože „saqaliba“ byli pojmenováni otroci, kteří z těchto regionů pocházeli.
V oblasti severoafrického Maroka se měla nacházet záhadná pevnost, která s výrazem saqaliba velmi úzce souvisí. Postavit ji měli vzbouření slovanští otroci. Po pevnosti nyní pátrají polští vědci. Jak se slovanští otroci do Afriky dostali?
Česká stopa
Trh se slovanskými otroky, kteří byli následně odesíláni do arabských zemí, existoval v raném středověku i na našem území – v Praze.
V počátcích české státnosti, od 9. do 11. století, naši předkové udržovali čilé kontakty s Córdobským chalífátem na Pyrenejském poloostrově. Hlavní obchodní komodita? Otroci. Byli jimi příslušníci zatím pohanských východních Slovanů.
Křesťanské náboženství sice zakazovalo zotročovat křesťany, v případě pohanů však církevní i světští představitelé taktně mlčeli. Bohatli nejen obchodníci, ale i česká státní pokladna.
Otrokáři se z Prahy vytratili až v okamžiku, kdy křesťanství začalo dominovat i u východních Slovanů. Do té doby vedla přes Prahu hlavní trasa, kterou byli slovanští otroci přepravováni na Pyrenejský poloostrov a dále do oblastí na severu afrického kontinentu.
Pevnost v Maroku
Co se stalo se slovanskými otroky v arabských zemích? Ženy sloužily v domácnostech. Nezřídka však byl jejich osud spojen i se sexuálním otroctvím. Muži končili jako eunuši, nebo je čekala otrocká služba v armádě.
Dodejme, že slovanští otroci byli vnímáni v arabských zemích jako luxusní a žádané zboží. Jak již bylo zmíněno, Córdobský chalífát byl pro množství otroků s přívlastkem „saqaliba“ jen tranzitní stanicí při další cestě, například do oblasti dnešního Maroka.
V tamním pohoří Rif hledají polští vědci tajemnou opevněnou osadu, která byla založena vzbouřenými slovanskými otroky na přelomu 9. a 10. století. Její dochovaný název je velmi výmluvný: Qarjat-as-Saqaliba – Vesnice Slovanů.
Možná, že tito vzbouření saqaliba prošli i nechvalně známým trhem otroků v Praze, kdoví…