17. května 1926: Narozen významný český záhadolog Ludvík Souček (1926–1978).
Domů     Záhady života a smrti Shakespearova soka: Byl Christopher Marlowe špión a člen satanistického spolku?
Záhady života a smrti Shakespearova soka: Byl Christopher Marlowe špión a člen satanistického spolku?
od 2.11.2023
3.2tis
Christopher Marlowe (1564–1593). Foto: Petteri Markkanen-CC0
327
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Dramatik, spisovatel a básník… Anglický literát Christopher Marlowe se proslaví nejen jako geniální autor. Ve známost vejde i jako buřič a pijan, který rád tráví čas ve společnosti hospodských povalečů.

Působit přitom má i v úloze podlého královského špióna a vyznavače Satana. Podle mýtů a legend dokonce předstírá svou smrt, aby mohl uniknout před trestem za kacířství a dál tvořit pod jménem William Shakespeare. Nakolik však historky o temném osudu britského velikána vycházejí z reality?

Christopher Marlowe (1564–1593). Foto: Petteri Markkanen-CC0 Památník Christophera Marlowa, který byl pohřben nedaleko, na vnitřní straně východní zdi kolem kostela svatého Mikuláše v Deptford Green. Foto: Mike Quinn-CC BY-SA 2.0 Jak je možné, že nebyl Christopher Marlowe potrestán za padělání mincí žalářem? Foto: Chris 73-CC BY-SA 3.0 Pravděpodobný portrét Thomase Harriota. Scházeli se společně s Christopherem Marlowem v tajném spolku?  Foto: CC-Unidentified painter-Public Domain Nechal se William Shakespeare jen inspirovat tvorbou Christophera Marlowa, nebo je příběh mnohem komplikovanější? Foto: CC-Martin Droeshout-Public Domain

V hostinci, který patří ovdovělé anglické dámě Eleanor Bull (asi 1550–1596), je pořádně rušno. Do krčmy v jihoanglickém Deptfordu na okraji dnešního Londýna se sjíždí hosté z blízkého i dalekého okolí.

Mezi návštěvníky se zapojí i čtyři nenápadní chlapíci. Sedají si na zahrádku, objednají si pití a klábosí. V okamžiku se však jeden z nich prudce zvedne, vytáhne svou dýku a bodá muže stojícího naproti. Rána do oka je hluboká. Vzduch se naplní pachem krve a napadený padá k zemi ve smrtelné křeči…

Památník Christophera Marlowa, který byl pohřben nedaleko, na vnitřní straně východní zdi kolem kostela svatého Mikuláše v Deptford Green. Foto: Mike Quinn-CC BY-SA 2.0
Památník Christophera Marlowa, který byl pohřben nedaleko, na vnitřní straně východní zdi kolem kostela svatého Mikuláše v Deptford Green. Foto: Mike Quinn-CC BY-SA 2.0

Smrt za účet v hospodě?

Onu bodnou zbraň svírá v ruce muž jménem Ingram Frizer (†1627). Obětí pak není nikdo jiný, než slavný anglický dramatik Christopher Marlowe (1564–1593). Podle svědků stojí za zběsilým útokem spor o zaplacení účtu.

Mýty a legendy však tvrdí, že podivný skon Christophera Marlowa může souviset i s jeho špiónským posláním nebo členstvím v hrůzném, nejspíš satanistickém spolku!

Existuje dokonce teorie, ve které se říká, že Marlowe svou smrt jen zinscenoval, protože se chtěl vyhnout trestu, který mu hrozil za obvinění z kacířství.

Připravil snad mistr svůj odchod předem, aby mohl dál působit pod jménem William Shakespeare (1564–1616), jak uvádějí některé konspirační teorie?

Špatný student, ale úspěšný špión

Na britském trůnu sedí královna Alžběta I. (1533–1603), když se dne 6. února roku 1564 v jihoanglickém městě Canterbury narodí chlapec, který dostane jméno Christopher Marlowe.

Třebaže pochází z velmi nuzných poměrů, dráha slavného spisovatele jej nemine. Myslíte si, že je to proto, že platí za pilného žáka, který volné chvilky tráví nad stránkami knih s psacím perem v ruce? Pak jste vedle!

Studijní výkazy Christophera Marlowa z Univerzity v Cambridge nepatří zrovna mezi ty, kterými je možné se chlubit. Jak je pak ale možné, že vystudoval jednu z nejprestižnějších škol na světě? Podle všeho za Marlowovým úspěchem stojí kariéra špióna.

Protože prý slouží v tajné královské organizaci, nikdo si na něj netroufne. K této domněnce přitom vedou pozoruhodné stopy. V roce 1587 je Marlowovi pro porušení školního řádu odepíráno udělení magisterského titulu.

Do případu se však vloží dopis od Královské rady. Marlowe prý „věrně a odhodlaně slouží“ státu a ukončení univerzity si proto zaslouží. Jedná se snad o odměnu za špionážní práci?

Ani zdaleka přitom nejde o jediný případ, kdy Marlowe záhadným způsobem unikne spravedlnosti.

Jak je možné, že nebyl Christopher Marlowe potrestán za padělání mincí žalářem? Foto: Chris 73-CC BY-SA 3.0
Jak je možné, že nebyl Christopher Marlowe potrestán za padělání mincí žalářem? Foto: Chris 73-CC BY-SA 3.0

Vy paděláte peníze, mistře?

Roku 1592 je Christopher Marlowe zatčen ve Flushingu (dnešním Vlissingenu) na jihozápadě Nizozemska. Namočit se přitom má do nebezpečné kauzy s paděláním mincí. Trestu však unikne. Je vůbec možné věřit tomu, že za tím není něco víc?

Cožpak by se obyčejný člověk jen tak vyhnul žaláři? Současný britský spisovatel Charles Nicholl se domnívá, že nejde o žádnou náhodu a Christopher Marlowe opravdu působil jako tajný agent.

V knize The Reckoning: The Murder of Christopher Marlowe (Odplata: Vražda Christophera Marlowa) uvádí, že si Marlowe žije natolik nad poměry, že musí mít vedlejší příjem. Připomíná přitom, že mistrovy výdaje vzrůstají již od jeho studentských let:

„Roku 1585 Marlowova útrata v univerzitní jídelně vyletěla z několika málo drobných k okázalým sumám.“ Může jít o znamení toho, že si vydělává jako špión? Či za jeho útratami stojí jen hojné půjčky od přátel? Ať už leží pravda kdekoliv, jedno je jasné.

Christopher Marlowe se pohybuje ve společnosti lidí, kteří zrovna nemají hluboko do kapsy. Cesta, jíž si měli k majetku dopomoci, však nevzbuzuje nejlepší dojem.

Pravděpodobný portrét Thomase Harriota. Scházeli se společně s Christopherem Marlowem v tajném spolku?  Foto: CC-Unidentified painter-Public Domain
Pravděpodobný portrét Thomase Harriota. Scházeli se společně s Christopherem Marlowem v tajném spolku?  Foto: CC-Unidentified painter-Public Domain

V satanistickém objetí

Mezi známé Christophera Marlowa patří mnozí vlivní lidé. Stýká se s dobrodruhem Thomasem Harriotem (1560–1621) či pirátem Walterem Raleighem (asi 1552–1618).

Chlapíci, kteří si vydělávají na živobytí během loupežných výprav po moři, mají mít k mistrovi opravdu blízko. Traduje se dokonce, že je pojí více než jen nevinné přátelství.

Společně se prý scházejí v tajném spolku, kde praktikují černou magii a uctívají Satana! Cožpak se ale lidé, kteří působí ve službách královny, mohou klanět ďáblu?

Anglický hudební a literární kritik John Barry Steane (1928–2011) ve spise Introduction to Christopher Marlowe: The Complete Plays (Úvod k Christopheru Marlowovi: Soubor her) možnost šíření nekřesťanských nauk nepřímo přiznává:

„(Marlowe) četl ateistickou přednášku pro sira Waltera Raleigha a další.“ Jde o důkaz toho, že Marlowe nevěří v boha? To je na přelomu 16. a 17. století nepřípustná věc!

Ovšem na druhou stranu, člověk, který se nebojí dát do špionážních služeb a udržuje homosexuální svazky, nejspíš opravdu nebude mít biblické učení příliš v lásce. Je však také dost dobře možné, že jde pouze o bludná nařčení z úst jeho protivníků. Jako obdivovaný tvůrce a pouliční rváč jich Marlowe rozhodně nemá málo!

Nechal se William Shakespeare jen inspirovat tvorbou Christophera Marlowa, nebo je příběh mnohem komplikovanější? Foto: CC-Martin Droeshout-Public Domain
Nechal se William Shakespeare jen inspirovat tvorbou Christophera Marlowa, nebo je příběh mnohem komplikovanější? Foto: CC-Martin Droeshout-Public Domain

Být, či nebýt Shakespearem

Dne 18. května 1593 je vydán příkaz k zatčení Christophera Marlowa. Čím si ho věhlasný mistr zasloužil? Oficiální důvod není sdělen. Podle všeho však za obviněním stojí udání dramatika Thomase Kyda (1558–1594).

Když jsou u něj totiž objeveny kacířské texty, tvrdí, že patří tvůrci z Canterbury. Jde snad o úhybný manévr zoufalce, který se snaží utéct před spravedlností? Nebo je spíš na vině chorobná mysl plná závisti nad slavnějším kolegou? Kdo ví.

Jednat se však může i o otevřenou výpověď o kacířství Christophera Marlowa, či tajnou válku špiónů. Thomas Kyd má být totiž ve službách neznámého šlechtice… Je snad také špiónem? Případ má rozlousknout soud. K tomu už ale nedojde.

30. května roku 1593 totiž Marlowe umírá v hospodské bitce. Nad životem a smrtí slavného autora tak stále visí otazníky. A aby jich nebylo málo, tak se objeví zvěsti, že je celá kauza vymyšlená.

Christopher Marlowe prý svůj skon připravil předem a zbytek života pak dožil pod jménem William Shakespeare. Myslíte si, že jde o bláznivý výmysl? Tak se zkuste začíst do veršů obou literátů. Jsou si prý náramně podobné…

Foto: Viz popisky
Lokalita:
Související články
od 17.5.2025 95
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karolinský přístav Charleston a přepadali lodě nepřátel britské koruny. Nyní je však načase, abyste odevzdali díl z kořisti do královské pokladnice a také se zpovídali z činů, které jste spáchali na spojene
od 15.5.2025 2.0tis
Tajemný muž v černém plášti s kapucí přes hlavu spěšně odjíždí na koni od Pražského hradu. U pasu se mu přitom houpe objemný váček se šesti sty dukáty. „To se mi vážně povedlo. Naletěl mi krásně,“ usmívá se.  Právě se mu totiž povedlo oklamat římského císaře a českého krále Rudolfa II. a prodat mu tajemně působící rukopis, který ale ve skutečnosti vůbec z
od 15.5.2025 2.2tis
Jeho výsost císař Rudolf II. leží s vysokou horečkou v posteli již dobrých tři a půl týdne. Ačkoli kolem něho běhá nejméně tucet doktorů a další tucet alchymistů, snažících se vynalézt lék, císařův stav se ani trochu nelepší. Jeden z nich se přiřítí k Rudolfově posteli. „Pane, mám to. Vynalezl jsem směs, která by měla vyléčit i sebevětší teplotu! Stačí j
od 15.5.2025 2.7tis
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů. Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polský
od 14.5.2025 2.8tis
Odborníky je označován jako nejvýchodnější stavba řecko-římské civilizace. Tento pohanský chrám najdeme v místě, kde bychom podobnou stavbu asi nečekali – v hornaté oblasti Arménie. Ani po dvou tisících letech není zcela jasné, jakému účelu měl tento antický chrám sloužit.   Chrám, postavený v iónském stavebním slohu, se nachází ve stejnojm
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz