1. dubna: Apríl! Ničemu nevěřte.
Domů     Záhady života a smrti Shakespearova soka: Byl Christopher Marlowe špión a člen satanistického spolku?
Záhady života a smrti Shakespearova soka: Byl Christopher Marlowe špión a člen satanistického spolku?
od 2.11.2023
3.2tis
Christopher Marlowe (1564–1593). Foto: Petteri Markkanen-CC0
327
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Dramatik, spisovatel a básník… Anglický literát Christopher Marlowe se proslaví nejen jako geniální autor. Ve známost vejde i jako buřič a pijan, který rád tráví čas ve společnosti hospodských povalečů.

Působit přitom má i v úloze podlého královského špióna a vyznavače Satana. Podle mýtů a legend dokonce předstírá svou smrt, aby mohl uniknout před trestem za kacířství a dál tvořit pod jménem William Shakespeare. Nakolik však historky o temném osudu britského velikána vycházejí z reality?

Christopher Marlowe (1564–1593). Foto: Petteri Markkanen-CC0 Památník Christophera Marlowa, který byl pohřben nedaleko, na vnitřní straně východní zdi kolem kostela svatého Mikuláše v Deptford Green. Foto: Mike Quinn-CC BY-SA 2.0 Jak je možné, že nebyl Christopher Marlowe potrestán za padělání mincí žalářem? Foto: Chris 73-CC BY-SA 3.0 Pravděpodobný portrét Thomase Harriota. Scházeli se společně s Christopherem Marlowem v tajném spolku?  Foto: CC-Unidentified painter-Public Domain Nechal se William Shakespeare jen inspirovat tvorbou Christophera Marlowa, nebo je příběh mnohem komplikovanější? Foto: CC-Martin Droeshout-Public Domain

V hostinci, který patří ovdovělé anglické dámě Eleanor Bull (asi 1550–1596), je pořádně rušno. Do krčmy v jihoanglickém Deptfordu na okraji dnešního Londýna se sjíždí hosté z blízkého i dalekého okolí.

Mezi návštěvníky se zapojí i čtyři nenápadní chlapíci. Sedají si na zahrádku, objednají si pití a klábosí. V okamžiku se však jeden z nich prudce zvedne, vytáhne svou dýku a bodá muže stojícího naproti. Rána do oka je hluboká. Vzduch se naplní pachem krve a napadený padá k zemi ve smrtelné křeči…

Památník Christophera Marlowa, který byl pohřben nedaleko, na vnitřní straně východní zdi kolem kostela svatého Mikuláše v Deptford Green. Foto: Mike Quinn-CC BY-SA 2.0
Památník Christophera Marlowa, který byl pohřben nedaleko, na vnitřní straně východní zdi kolem kostela svatého Mikuláše v Deptford Green. Foto: Mike Quinn-CC BY-SA 2.0

Smrt za účet v hospodě?

Onu bodnou zbraň svírá v ruce muž jménem Ingram Frizer (†1627). Obětí pak není nikdo jiný, než slavný anglický dramatik Christopher Marlowe (1564–1593). Podle svědků stojí za zběsilým útokem spor o zaplacení účtu.

Mýty a legendy však tvrdí, že podivný skon Christophera Marlowa může souviset i s jeho špiónským posláním nebo členstvím v hrůzném, nejspíš satanistickém spolku!

Existuje dokonce teorie, ve které se říká, že Marlowe svou smrt jen zinscenoval, protože se chtěl vyhnout trestu, který mu hrozil za obvinění z kacířství.

Připravil snad mistr svůj odchod předem, aby mohl dál působit pod jménem William Shakespeare (1564–1616), jak uvádějí některé konspirační teorie?

Špatný student, ale úspěšný špión

Na britském trůnu sedí královna Alžběta I. (1533–1603), když se dne 6. února roku 1564 v jihoanglickém městě Canterbury narodí chlapec, který dostane jméno Christopher Marlowe.

Třebaže pochází z velmi nuzných poměrů, dráha slavného spisovatele jej nemine. Myslíte si, že je to proto, že platí za pilného žáka, který volné chvilky tráví nad stránkami knih s psacím perem v ruce? Pak jste vedle!

Studijní výkazy Christophera Marlowa z Univerzity v Cambridge nepatří zrovna mezi ty, kterými je možné se chlubit. Jak je pak ale možné, že vystudoval jednu z nejprestižnějších škol na světě? Podle všeho za Marlowovým úspěchem stojí kariéra špióna.

Protože prý slouží v tajné královské organizaci, nikdo si na něj netroufne. K této domněnce přitom vedou pozoruhodné stopy. V roce 1587 je Marlowovi pro porušení školního řádu odepíráno udělení magisterského titulu.

Do případu se však vloží dopis od Královské rady. Marlowe prý „věrně a odhodlaně slouží“ státu a ukončení univerzity si proto zaslouží. Jedná se snad o odměnu za špionážní práci?

Ani zdaleka přitom nejde o jediný případ, kdy Marlowe záhadným způsobem unikne spravedlnosti.

Jak je možné, že nebyl Christopher Marlowe potrestán za padělání mincí žalářem? Foto: Chris 73-CC BY-SA 3.0
Jak je možné, že nebyl Christopher Marlowe potrestán za padělání mincí žalářem? Foto: Chris 73-CC BY-SA 3.0

Vy paděláte peníze, mistře?

Roku 1592 je Christopher Marlowe zatčen ve Flushingu (dnešním Vlissingenu) na jihozápadě Nizozemska. Namočit se přitom má do nebezpečné kauzy s paděláním mincí. Trestu však unikne. Je vůbec možné věřit tomu, že za tím není něco víc?

Cožpak by se obyčejný člověk jen tak vyhnul žaláři? Současný britský spisovatel Charles Nicholl se domnívá, že nejde o žádnou náhodu a Christopher Marlowe opravdu působil jako tajný agent.

V knize The Reckoning: The Murder of Christopher Marlowe (Odplata: Vražda Christophera Marlowa) uvádí, že si Marlowe žije natolik nad poměry, že musí mít vedlejší příjem. Připomíná přitom, že mistrovy výdaje vzrůstají již od jeho studentských let:

„Roku 1585 Marlowova útrata v univerzitní jídelně vyletěla z několika málo drobných k okázalým sumám.“ Může jít o znamení toho, že si vydělává jako špión? Či za jeho útratami stojí jen hojné půjčky od přátel? Ať už leží pravda kdekoliv, jedno je jasné.

Christopher Marlowe se pohybuje ve společnosti lidí, kteří zrovna nemají hluboko do kapsy. Cesta, jíž si měli k majetku dopomoci, však nevzbuzuje nejlepší dojem.

Pravděpodobný portrét Thomase Harriota. Scházeli se společně s Christopherem Marlowem v tajném spolku?  Foto: CC-Unidentified painter-Public Domain
Pravděpodobný portrét Thomase Harriota. Scházeli se společně s Christopherem Marlowem v tajném spolku?  Foto: CC-Unidentified painter-Public Domain

V satanistickém objetí

Mezi známé Christophera Marlowa patří mnozí vlivní lidé. Stýká se s dobrodruhem Thomasem Harriotem (1560–1621) či pirátem Walterem Raleighem (asi 1552–1618).

Chlapíci, kteří si vydělávají na živobytí během loupežných výprav po moři, mají mít k mistrovi opravdu blízko. Traduje se dokonce, že je pojí více než jen nevinné přátelství.

Společně se prý scházejí v tajném spolku, kde praktikují černou magii a uctívají Satana! Cožpak se ale lidé, kteří působí ve službách královny, mohou klanět ďáblu?

Anglický hudební a literární kritik John Barry Steane (1928–2011) ve spise Introduction to Christopher Marlowe: The Complete Plays (Úvod k Christopheru Marlowovi: Soubor her) možnost šíření nekřesťanských nauk nepřímo přiznává:

„(Marlowe) četl ateistickou přednášku pro sira Waltera Raleigha a další.“ Jde o důkaz toho, že Marlowe nevěří v boha? To je na přelomu 16. a 17. století nepřípustná věc!

Ovšem na druhou stranu, člověk, který se nebojí dát do špionážních služeb a udržuje homosexuální svazky, nejspíš opravdu nebude mít biblické učení příliš v lásce. Je však také dost dobře možné, že jde pouze o bludná nařčení z úst jeho protivníků. Jako obdivovaný tvůrce a pouliční rváč jich Marlowe rozhodně nemá málo!

Nechal se William Shakespeare jen inspirovat tvorbou Christophera Marlowa, nebo je příběh mnohem komplikovanější? Foto: CC-Martin Droeshout-Public Domain
Nechal se William Shakespeare jen inspirovat tvorbou Christophera Marlowa, nebo je příběh mnohem komplikovanější? Foto: CC-Martin Droeshout-Public Domain

Být, či nebýt Shakespearem

Dne 18. května 1593 je vydán příkaz k zatčení Christophera Marlowa. Čím si ho věhlasný mistr zasloužil? Oficiální důvod není sdělen. Podle všeho však za obviněním stojí udání dramatika Thomase Kyda (1558–1594).

Když jsou u něj totiž objeveny kacířské texty, tvrdí, že patří tvůrci z Canterbury. Jde snad o úhybný manévr zoufalce, který se snaží utéct před spravedlností? Nebo je spíš na vině chorobná mysl plná závisti nad slavnějším kolegou? Kdo ví.

Jednat se však může i o otevřenou výpověď o kacířství Christophera Marlowa, či tajnou válku špiónů. Thomas Kyd má být totiž ve službách neznámého šlechtice… Je snad také špiónem? Případ má rozlousknout soud. K tomu už ale nedojde.

30. května roku 1593 totiž Marlowe umírá v hospodské bitce. Nad životem a smrtí slavného autora tak stále visí otazníky. A aby jich nebylo málo, tak se objeví zvěsti, že je celá kauza vymyšlená.

Christopher Marlowe prý svůj skon připravil předem a zbytek života pak dožil pod jménem William Shakespeare. Myslíte si, že jde o bláznivý výmysl? Tak se zkuste začíst do veršů obou literátů. Jsou si prý náramně podobné…

Foto: Viz popisky
Lokalita:
Související články
od 1.4.2025 584
Voda stříká na všechny strany. Námořníci přepadávají přes zábradlí a topí se ve zpěněných vlnách. Bájný ithacký král Odysseus se drží, seč mu síly stačí, aby ho nepotkal stejný osud. „Když pak jsem na rychlý koráb a na druhy pohlédl věrné, již jsem druhů svých jen nohy a nad nimi ruce zahlédl nesených vzhůru,“ přibližuje ony chvíle řecký básník Homér (as
od 31.3.2025 1.5tis
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byla součástí mauzolea prvního císaře dynastie Čchin. Odborníky právem zaujaly sochy v životní velikosti. Kdo byl jejich autorem? Terakotová armáda byla
od 31.3.2025 2.0tis
V čínské historii existuje řada okamžiků, u kterých si nejsou odborníci jisti, zda se odehrály tak, jak je většinou uváděno. Patří k nim i takzvané pohřbívání učenců v roce 212 před naším letopočtem. Co o této mysteriózní události víme? K popravám formou pohřbení zaživa mělo dojít na základě zvláštního výnosu prvního čínského císaře, původně krále
od 31.3.2025 2.4tis
Afrika. Obrovský kontinent, který byl po celá staletí považován za neprobádanou krajinu. Tajuplná pověst ovšem Afriku neopouští ani dnes. Naopak. Postupně se daří odhalovat nové a nové stopy po prastarých civilizacích, které tu kdysi žily. Které tajuplné stavby k nim dnes odkazují?   Nad špičatým vrcholem Velké pyramidy v Gíze je modrá obloha. Ž
od 29.3.2025 2.6tis
Medicinale Anglicum je lékařský text zapsaný ve staré angličtině a středověké latině. Vznikl pravděpodobně na začátku desátého století, ale předkládá informace mnohem staršího data. Nabízí i recepty na dávné léky. Jeden vědci vyzkoušeli a nestačili se divit. Proč?   Historikové soudí, že spis Medicinale Anglicum vznikl i díky osvícené vládě
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz