Pokud patříte mezi fanoušky logických a matematických problémů, zajisté vám není neznámý problém takzvaných hanojských věží. Traduje se však legenda, že jedny tyto věže by mohly způsobit konec světa.
Nacházejí se prý někde v jižní Asii a jsou z ryzího zlata.
HLAVOLAM Z 19. STOLETÍ
Princip hanojských věží, které vymyslel francouzský matematik Édouard Lucas v 19. století, je v zásadě velmi jednoduchý. Hlavolam tvoří tři kolíky. Na jednom z nich jsou navlečeny postupně se zmenšující kotouče, které tvoří věž.
Úkolem je přesunout celou věž z prvního na poslední kolík v co nejmenším počtu tahů, přičemž v každém tahu lze přemístit jen jeden kotouč a zároveň nesmí být větší kotouč položen na menší. Základní hanojské věže mají obvykle čtyři nebo pět kotoučů.
S každým dalším přidaným kotoučem počet nutných tahů exponenciálně vzrůstá. V dnešní době už počítačové programy dokáží zanalyzovat a provést nejkratší možné řešení.
ZPŮSOBÍ KONEC SVĚTA?
Právě hanojské věže by však paradoxně mohly způsobit konec světa. Vypráví se totiž legenda, podle které je někde ve Vietnamu, Kambodži nebo Laosu chrám, ve kterém jsou hanojské věže s 64 kotouči z ryzího zlata.
Místní mniši podle jedné verze každý den v poledne, podle jiné nepřetržitě, přemisťují kotouče a blíží se k vyřešení hlavolamu. V okamžiku, kdy umístí poslední kotouč, nastane prý konec světa.
Musíme se ale něčeho takového obávat, pokud je to pravda? Za našeho života určitě ne.
I kdyby totiž mniši dokázali přemístit kotouč každou vteřinu a postupovali nejkratším možným způsobem, i tak by na vyřešení hanojských věží s 64 kotouči potřebovali víc než 580 miliard let.
Pokud tedy chtějí asijští mniši způsobit konec světa, jedno je jisté, čeká je ještě pořádná spousta práce.