Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích.
Není však myška jako myška…
Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří se zde vylodili v roce 1419. Někteří badatelé však upozorňují na fakt, že Madeira mohla být v hledáčku i severských vikingů.
Na scénu připluli vikingové
Vikingové se zajímali i o pobřeží Portugalska. V roce 966 například dvacet osm vikinských lodí zaútočilo na Lisabon. Další námořní výpady severských válečníků na tuto část Pyrenejského poloostrova se udály i na počátku jedenáctého století.
Důkazy námořní přítomnosti vikingů u portugalského pobřeží poskytly i nalezené lodní kotvy, které pomohla odkrýt silná bouře v roce 2014.
Jak se začalo spekulovat o možnosti, že vikinské lodě dokázaly doplout až na Azorské ostrovy, objevila se hypotéza, že severské drakkary nevynechaly ani možnost návštěvy hornaté Madeiry.
Myš jako korunní svědek?
Existuje zatím jediný důkaz možných vikinských výprav na Madeiru. Jsou to pozůstatky myši domácí (Mus musculus), které byly na ostrově objeveny. Fosilizované kůstky byly podrobeny zevrubné analýze.
Je nutné zdůraznit, že na neosídlené Madeiře myš domácí nikdy nežila. Zkoumané kosti ukázaly, že patřily myši žijící v období let 900 až 1030 našeho letopočtu. Portugalci se na Madeiře vylodili až o několik set let později.
Jak se myš dostala na Madeiru? Analýza potvrdila příbuznost madeirské myšky s jejími sestřenkami a bratránky ze Skandinávie a Německa, nikoli však Portugalska. Vypadá to, že myška se vylodila na Madeiře spolu s Vikingy.
Úlohu malých šedých myšek v dějinách není radno podceňovat, co říkáte?! Někdy mohou mít i úlohu korunních svědků při rekonstrukci dávných událostí.