Předpovědí konce světa můžete nalézt několik stovek, ne-li několik tisíců. Pozadu nezůstávají ani husité. Konec světa měl podle nich přijít kolem roku 1420. Jenže ejhle, nevyšlo to…
Hlavní nápor víry v konec světa zachvátí Evropu ve středověku, a to kolem roku 1000. Takzvané chiliastické hnutí věří v tisícileté trvání pozemské říše a její následný konec. A souvislost s návratem Ježíše je více než logická.
Když všichni rok 1000 přežijí ve zdraví, rozhodně to neznamená, že je všemu konec.
Proč se vracet?
Na počátku 15. století jsou to právě husité, kteří převrátí celou zemi naruby. Husitský kněz Martin Húska (?–1421) vyhlašuje za to „správné“ datum 14. únor 1420. Lidé opouštějí domovy a shromažďují se v takzvaných táborech lidu.
V kruté zimě očekávají konec, staví se proti svým pánům a prohnilé katolické církvi. Když konec nepřijde, mnozí zůstanou – proč se vracet do poddanství?
Žižka paličem
Zatímco husitská revoluce sílí, v Táboře se shromažďují přívrženci dvou sekt: pikartů a adamitů.
Odmítají přijmout „smutný“ fakt, že svět nezanikl – jejich radikální věrouka se ovšem nehodí ostatním husitům, kteří počítají s tím, že ještě nějakou dobu na zemi zůstanou. Věc se nakonec rozhodne vyřešit Jan Žižka z Trocnova (1360–1424).
Vezme několik svých věrných a v průběhu jara 1421 pikarty i adamity pozajímá a nechá několik desítek z nich bez milosti upálit.