Jihočeský klášter Zlatá Koruna, který najdeme několik kilometrů od Českého Krumlova, asi není potřeba představovat. Založen byl roku 1260 králem Přemyslem Otakarem II., jenž ho založil z vděčnosti za vítězství nad uherským králem u Kressenbrunnu. Do kláštera se poté nastěhovali cisterciáčtí mniši.
Potupná smrt mnichů
Roku 1420 byl však klášter stejně jako mnoho dalších míst přepaden a vypleněn husity. Ušetřeni bohužel nebyli ani samotní mniši. Celkem dvanáct z nich bylo potupně oběšeno na lípě na nádvoří.
Když husité konečně klášter opustili, sňali jejich těla přeživší spolubratři, aby je řádně pohřbili. Stal se však zázrak, protože listy stromu prý na sebe vzali podobu mnišské kápě ve tvaru kříže.
Zázračné listy lípy?
Současná lípa je již pokračovatelkou původního stromu. I tak však její stáří sahá až do 17. století a snad také zázračně přežila i zrušení kláštera v roce 1785. To je samo o sobě poměrně nevídané. Navíc se současné lípě stále ještě přezdívá Kapucínka.
V klášterním sadu rostou prý rouby zdejší „kapucínky“ a kornoutovité listy můžeme vidět i na ní. Jsou lístky skutečně zázračnou vzpomínkou na smrt nevinných řeholníků?
I kdyby se ale nejednalo o zázrak, nevinné duše si jistě vzpomínku a tichou modlitbu zaslouží…
Tajuplné podzemí s ukrytým pokladem?
Zlatá Koruna má podle legend mít i své tajemné podzemí, ve kterém je údajně ukrytý zlatý poklad. Právě podzemím měli prý tehdy před husity uprchnout někteří z místních mnichů.
Někteří badatelé se domnívají, že pod klášterem se nacházejí minimálně rozsáhlá sklepení, dodnes neprobádaná a někde zřejmě již zasypaná. V minulém století prý asi kilometr od kláštera došlo k propadu, kdy měla být údajně vidět i jakási podzemní chodba.
Informace je však nepodložená, avšak průzkum místního podzemí by zcela jistě za pokus stál…