Doktor Goodleberg toho už má dost. Nemůže spát. Pořád se mu zjevují tváře mrtvých žen a jejich nenarozených dětí, které hodil do vody nebo tajně pohřbil. Vypije poslední láhev whisky na kuráž a vydá se na hřbitov.
Tady si uváže smyčku, zašeptá modlitbu a zhoupne se na větvi. Těžko by v té chvíli někdo řekl, že se právě zrodila legenda o strašidelném hřbitově.
V americkém Walesu mají hřbitov, podle kterého by se dal natočit nejeden horor. Před více než sto lety žil přes ulici podivínský doktor, který se jednoho dne oběsil pod tíhou výčitek, protože provedl řadu neúspěšných potratů.
Epidemie cholery si také vybrala svou daň. Dnes tu lidé vidí černé psy i divné přízraky. Dá nám někdy moderní věda odpovědi na otazníky kolem tohoto záhadného místa věčného odpočinku?
Podivný doktor Goodleberg
„Má docela dlouhou historii a jedny z nejstarších hrobů v historii,“ vysvětlují obyvatelé městečka Wales v USA. Hřbitov se jmenuje po lékaři, jenž bydlel jen přes ulici.
Na přelomu 19. a 20. století vykonával potraty a plody i novorozeňata vhazoval do vody nebo pohřbíval. Pokud matka nepřežila porod, čekalo ji to samé.
Jednoho dne už ale lékař nedokáže unést tíhu svědomí, a protože všude vidí mrtvé matky nebo jejich děti, rozhodne se skoncovat se životem. Oběsí se na kopci na hřbitovním pozemku. Od té doby se místo věčného klidu nebožtíků jmenuje po něm.
Nemilosrdná cholera
Řadu mrtvých tu má ale na svědomí také epidemie cholery. „V raných letech 19. století řádila v okolí cholera, která zabila hodně mladých lidí. Můžete se tu o nich dočíst na spoustě náhrobků,“ tvrdí současný publicista Mason Winfield.
V okolí se ale také vypráví, že hřbitov sloužil jako místo černých mší. Lidé tu vnímají přízraky a podivná světla. Na citlivější jedince tu dopadá tíživá atmosféra. Jenom ojediněle se někdo pokouší narušit nějaký hrob, ale přesto je mnoho náhrobků poškozených.
Kromě zvědavých turistů, jež si zde chtějí jenom prohlédnout strašidelný hřbitov, sem míří mnoho milovníků paranormálních jevů. Pro zvědavce i amatérské badatele ale může být hřbitov životu nebezpečný.
„Jsou tací, kteří byli zraněni na cestě tam nebo zpět domů, i na hřbitově samotném,“ vysvětluje ředitel společnosti pro výzkum duchů ve Walesu Peter Sexton.
Mrtví a živí
Společnost pro výzkum duchů ve Walesu má s místními duchy také svoje nepříjemné zkušenosti. Podle jejího šéfa Sextona minulý rok na jaře podnikla skupina s další podobnou organizací vyšetřování, během kterého byl jeden ze členů sražen autem.
Peter Sexton vzpomíná i na to, že když se jednou se svou organizací vydal na hřbitov, začaly se po několika hodinách průzkumu dít zvláštní věci. „Když pak přišli k zpátky k autu, nasedli dovnitř a rozsvítili světla, uviděli kolem dokola hustou mlhu.
Celý vůz byl pokrytý otisky dětských rukou,“ vzpomíná Sexton. Kromě duší zemřelých neviňátek tu prý místní také potkávají černé psy s planoucíma očima. To může odkazovat na britský folklór, kde je černý pes považován za předzvěst smrti a neštěstí.
Dále se může jednat o zakletou duši, nebo dokonce pekelného psa. U nás zase černí psi hlídají poklady. Straší na hřbitově v americkém Walesu duše zemřelých, nebo nám jen věda zatím neposkytuje dostatek důkazů k vysvětlení?