V dějinách kartografie se vyskytuje několik map, které teoreticky neměly vzniknout, protože jejich tvůrci nedisponovali v konkrétní době pro jejich zakreslení dostatkem informací.
Patří k nim i mapa, kterou v osmnáctém století vytvořil francouzský geograf Philippe Buache (1700-1773). Proč?
Buacheho mapa je pozoruhodná tím, že zobrazuje Antarktidu bez ledového příkrovu. Dodejme, že antarktický ledový příkrov je nejrozsáhlejší masa ledu na naší planetě. Pokrývá plochu necelých čtrnácti milionů kilometrů čtverečních.
Kde je ledový příkrov?
Jak je možné, že v osmnáctém století vznikne mapa, která zobrazuje Antarktidu tak, jak ji žádný člověk v moderní historii nemohl spatřit? Buacheho mapa z roku 1739 vyvolává vznik stále nových konspiračních teorií.
Zmiňme i fakt, že poprvé ledové šelfy Antarktidy spatřil člověk až v roce 1820, aniž by vůbec tušil něco o charakteru vnitrozemí tohoto kontinentu. Při studiu Buacheho mapy vznikají dvě hlavní spekulativní hypotézy.
První tvrdí, že Buache čerpal informace ze zdroje pradávné starověké civilizace.
Druhá naznačuje, že data pro vytvoření kontroverzní mapy pocházejí od neznámých návštěvníků z vesmíru, kteří v minulosti navštívili Zemi. Vše se točí kolem záhady mapy samotné. To je škoda, protože řešení této hádanky má možná v rukou osobnost jejího tvůrce. Čím byl Philippe Buache výjimečný?
Teoretická geografie
V biografii slavného kartografa nenajdeme zmínky o jeho kontaktech s dávnými civilizacemi, nota bene s mimozemšťany. Buache byl ovšem nadšeným průkopníkem nové formy teoretické geografie, která využívala velmi pestrých zdrojů.
Patřily k nim i deníky objevitelských expedic, astronomická pozorování, deduktivní úvahy a další. Svým způsobem to byla „vizionářská geografie“, která doplňovala chybějící části mapové mozaiky hodně tvůrčím způsobem.
Někdy se její odhady a konstrukce ukázaly správné, jindy končily omylem, jak tomu bylo v případě hypotéz centrálního antarktického moře a Antarktidy bez ledového příkrovu.
I tak zůstává Buacheho mapa jedním z nejzáhadnějších dochovaných kartografických děl minulosti.