Pokud chcete, můžete svoje názory projevit i květinou. Květomluvě se nejvíc dařilo v Evropě v devatenáctém století. Symbolika květin je však mnohem starší a často velmi záhadná. Dobrým příkladem je růže. Co tato „královna květin“ vyjadřuje?
Latinská fráze „sub rosa“ (doslova „pod růží“) je označením tajemství a mlčenlivosti. I z toho důvodu se symbol růže často nachází na křesťanských zpovědnicích. Sub rosa je také odkaz na tajemné panenské početí Panny Marie.
Memento pro hodovníky
Pokud zapátráme po úloze růže v esoterických naukách, snadno se dostaneme nejen hluboko do středověku, ale i do časů antiky. Spojení růže s tajemstvím znala už řecká mytologie , odkud toto spojení převzali Římané.
Kořeny tajemné růže však vězí ještě hlouběji, a to ve starověkém Egyptě. Archeology nejprve mátlo, proč jsou růže tak často vyobrazeny v místech, kde probíhaly proslulé římské hostiny. Byla to jen pouhá dekorace? Nikoli!
Růže byla připomínkou toho, že zde řečené (pod vlivem konzumace vína), by tuto místnost nemělo nikdy opustit. Staří latiníci by řekli sub rosa, sub vino. Všichni by hned pochopili. Kdo by zapomněl, tomu to vyobrazení růží připomnělo.
Esoterika i politika
Růže se později stala i esoterickým symbolem rosenkrucianismu. Zde se jednalo o takzvaný Růžový kříž, symbol spojený s křesťanským kabalistou a alchymistou Christianem Rosenkreutzem (1378-1484).
V 16. století byla růže též znakem anglického vladaře Jindřicha VII. Vyobrazení růže pokrývalo i strop jeho soukromé komnaty, kde docházelo k tajným schůzkám. Britské ostrovy jsou konzervativním regionem. Není tak divu, že výraz „sub rosa“ používá i současná vláda Skotska.
Pokud se uskuteční například série politických schůzek „mimo záznam“ na nějaké delikátní téma, objeví se v oficiálním prohlášení „sub rosa“. Bádání o tom, jakou symboliku v dávné květomluvě růže představovala, je mimořádně obtížné.
Není se čemu divit, vždyť, co se odehrálo sub rosa– pod růží, je tajné už ze samotného principu, co říkáte?!