Leviatan, tajemný mořský had, jehož jméno má svůj původ v hebrejské Bibli, symbolizuje chaos, zlo a je spojován s koncem světa. Zmiňuje se o něm několik biblických knih a také apokryfní Kniha Henochova. Popisují staré texty skutečného vodního tvora? Možné vysvětlení existuje.
Původně je prý stvořena dvojice těchto příšer, když si ale Bůh uvědomí, že mají moc zničit celý svět, samici leviatanu zabije a samce vykastruje. Leviatan však není omezen jen na biblické příběhy.
Jeho přítomnost lze vystopovat v mýtech a pověstech různých kultur po celém světě. Hovoří o něm starověcí Řekové, Babylóňané, Féničané, Asyřané, Mezopotámci, Skandinávci i Indové. Také v těchto kulturách je obří had úzce spjat s různými bohy a koncem světa.
Bez ohledu na místo původu je leviatan shodně popisován jako dlouhý mořský tvor s vlnícím se tělem, velkýma očima, mnohdy hřívou na hřbetě, několika hrby a hadí hlavou vyčnívající do výšky nad hladinu.
Je to jen náhoda, že nejrůznější kultury nezávisle na sobě líčí stejné zvíře? Nebo jsou snad pověsti inspirovány skutečným tvorem z mořských hlubin?
CO VIDĚLI NÁMOŘNÍCI?
Starověkému popisu pozoruhodně odpovídají také pozdější svědectví námořníků, kteří prohlašují, že se na pustém oceánu setkali s obřím mořským hadem.
Dobře známé je například svědectví námořníků, kteří se 8. srpna 1848 plavili na palubě britské královské fregaty Daedalus k ostrovu Svatá Helena v jižním Atlantiku. V blízkosti lodi se z moře vynoří asi 18 metrů dlouhý had.
Kapitán lodi Peter M’Quahe do podrobné zprávy v lodním deníku uvádí, že tvor má „něco jako koňskou hřívu, či spíše svazek mořských řas vyplavených na jeho záda“.
Britská admiralita nechce o žádných mořských příšerách ani slyšet a když kapitán předá své zápisky z plavby, jeho nadřízení mu přikazují, aby zprávu ihned oficiálně popřel. Jenže M’Quahe trvá na svém a místo toho raději podá výpověď a své svědectví předá tisku!
Byl si kapitán lodi tak jistý tím, co s ostatními muži viděl, že raději obětoval své zaměstnaní?

JE TO JEN VELKÝ HLÍSTOUN?
Množství nejrůznějších zpráv o setkání s obřím mořským hadem přiměje i přirozeně skeptické vědce, aby začali zabývat myšlenkou, zda se v neprobádaných oceánech přeci jen bájný leviatan neskrývá.
Někteří nakonec dospějí k závěru, že možným původcem těchto zpráv je hlístoun červenohřívý.
Ryba s hadovitým tělem a červenými výběžky na hlavě připomínajícími rudo-hnědou koňskou hřívu, je svým vzezřením skutečně blízko tomu, jak bývá popisován leviatan a mořští hadi z námořních pověstí.
Spatřit hlístouna není zrovna snadné. Žije většinou v hloubkách okolo dvou kilometrů a jen vzácně vyplouvá k hladině.
První video hlístouna v jeho přirozeném prostředí bylo natočeno teprve v roce 2010. Mohl jeho neobvyklý vzhled spolu velmi malou šancí jej na moři spatřit vést ke vzniku legend o mořské příšeře?
Mohlo by se zdát, že tato teorie je skutečně přijatelným vysvětlením. Jenže hlístoun dorůstá délky kolem šestí metrů, zatímco mořští hadi bývají nejméně třikrát delší! Že by snad v mořských hlubinách přežívaly i mnohem větší exempláře?

Eva Soukupová