Krásná žena se s rozkoší koupe v malém jezírku, když tu spatří na západě lysý vrch, který ji zaujme. Protože není nikým jiným, než kněžnou Libuší, poručí na onom vrchu vystavět obětiště. Co se zde odehrávalo?
KAM SE CHODILA LIBUŠE KOUPAT?
Právě na tomto místě prý Libuše uctívá pohanské bohy. S příchodem křesťanství je božiště zrušeno a na jeho místě vystavěn klášter. Klášteru i městu kolem něj se začne říkat Lysá (dnes Lysá nad Labem).
Vesničce nedaleko jezírka, ve kterém se pohanská kněžna koupala, pak Rozkoš. Na první pohled novodobá pověst, tím spíš, že sídlem, na němž prý Libuše při svých návštěvách Lysé a Rozkoši pobývala, má být hrad Mydlovar (původně Kostomlaty – pozn. redakce).
CO NAZNAČUJE NÁLEZ HRADIŠTĚ?
Ten je ale poprvé připomínán až na počátku 13. stol. Takže jaká Libuše? Pak ale přijdou ke slovu archeologové, kteří pod skromnými zříceninami středověkého hrádku, najdou pozůstatky mnohem staršího slovanského hradiště!
Že by tedy na zvláštní pověsti něco bylo? Navíc k Rozkoši se váže ještě jedna – poněkud pikantní – pověst.
LOKALITA NEMRAVNÝCH OBŘADŮ?
Zatímco kněžna odpočívala, její družky prý běhaly zcela neoděné po okolních lesích. Narazily-li na mládence, hned si s ním užily nemravných hrátek. Název Rozkoš tak získává úplně jiný význam.
Může být opravdu odrazem pradávné sexuální magie, k níž v okolí docházelo? Je pravdou, že podobné rituály jsou u starých Slovanů doloženy. Anebo si všechno vymyslel nějaký znuděný pocestný, který se ploužil od Mydlovaru k Rozkoši a marně snil o povyražení?