Podle dostupných informací se psal rok 1942, když došlo vysoko v horách, na svahu hlavního hřebenu Hrubého Jeseníku k letecké tragédii, které podle všeho padly za oběť minimálně tři členové posádky nacistického středního bombardéru He 111. Že muži nestihli stroj včas opustit dokazují nálezy spon od padáků v místě havárie.
Během druhé světové války došlo na našem území k mnoha různým tragédiím. O některých víme vše, o jiných skoro nic. Případ jednoho osamoceného německého stroje, havarujícího na svahu Břidličné hory, se řadí do té druhé kategorie.
Ví se pouze to, že Heinkel He 111 narazil zřejmě kvůli špatnému počasí do svahu hory, kde vybuchl a shořel.
Ke šťastnému konci přitom scházelo málo, kdyby piloti zvedli svůj stroj jen o několik desítek metrů výš, mohli horu přeletět, jenže ji nejspíš spatřili příliš pozdě…
Bezprostředně po havárii bylo povoláno četnictvo i německé síly.
Okolí tragédie bylo veřejnosti uzavřeno a začal několikadenní proces odklízení trosek, který byl však proveden nedokonale a řada drobností byla na místě zanechána, aby se následně mohla dostat do rukou vojenským nadšencům z okolních oblastí.
Dnes už na místě nezůstává nic, než stopy po spálených kovech a trvale poškozený lesní porost v místě nárazu.
Smutné je, že odpovědi na celou řadu nejasností nelze najít ani v žádných archivech, neboť neexistuje žádný písemný záznam v kronikách, ani v četnických hlášeních.
Podle nalezených stop je jasné pouze to, že se jedná o letoun Heinkel He 111 a že se podle nálezu padákových spon a opaskových přezek nikdo nezachránil.
To je ovšem příliš málo informací, než abychom si dokázali s jistotou osvětlit celou událost a identifikovat příslušníky Luftwaffe, kteří v troskách zahynuli.
Jistý není dokonce ani rok havárie, který většina svědků dokázala dodatečně zařadit do první poloviny války, neznaje konkrétní měsíc o konkrétním dnu ani nemluvě. Pokud v budoucnu nevyvstanou nějaké nové informace, zůstanou jména obětí navždy neznámá.