V roce 1818 spatřil světlo světa jeden z nejznámějších hororových příběhů – Frankenstein.
Ačkoli se může zdát, že v době svého vzniku byla vize oživení člověka pomocí elektřiny čirým sci-fi, ve skutečnosti byla tehdejší společnost obeznámena s účinky elektrického proudu.
Stále se ovšem jedná o přelom 17. a 18. století, kdy je věk páry a elektřiny teprve v plenkách, a tak elektřina a zejména její projevy na většinu lidí působily jako něco tajemného až nadpřirozeného. A tím pádem i velmi lákavého.
S „živočišnou elektřinou“ je neodvratně spojeno jméno Luigiho Galvaniho, jenž se svým objevem galvanizace přišel již v roce 1780. O dvacet let později se do dějin vědy zapsal také jeho synovec, profesor fyziky a chemie na univerzitě v Boloni, Giovanni Aldini.
Mezi jeho nejznámější experimenty patří elektrifikace George Forstera, dvojnásobného vraha, který byl roku 1803 odsouzen k smrti oběšením.
Poté, co bylo jeho tělo přivezeno do Královské chirurgické akademie do něj Aldini a jeho spolupracovníci zavedli elektrický proud. Mrtvola začala škubat končetinami, a dokonce otevřela jedno oko.
Přihlížející diváci tuto podívanou sledovali s neskrývanou hrůzou. Podobný efekt měl pokus skotského chemika Andrewa Ureho, který prováděl experimenty na těle jiného odsouzeného zločince popraveného za vraždu.
Podle Ureho zápisků se po zavedení proudu na obličeji vraha objevila hrůzostrašná grimasa a pro některé diváky byla tato scéna natolik děsivá, že museli opustit sál.
Počátky těchto pokusů bychom ovšem mohli vysledovat ještě mnohem dříve. Už Isaac Newton kolem roku 1700 spekuloval o použití elektrického proudu na lidské tělo.
V roce 1730 pak anglický astronom Stephen Gray objevil princip elektrické vodivosti, mimo jiné také díky pokusu na mrtvém těle osiřelého chlapce.
Experimenty s elektrickým proudem ovšem nezahrnovaly jen děsivé scenérie, při kterých omdlévali přihlížející.
Francouzský učenec Jean Nollet například ve Versailles předvedl pokus se 180 příslušníky Francouzské gardy, kteří se chytili za ruce a vytvořili tak dlouhý řetěz.
První gardista v řadě si vzal do ruky mosaznou tyč ve skleněné láhvi a jeho kolega na konci řetězu zase chytil drát spojený s láhví. V tu chvíli jako na povel poskočilo všech 180 gardistů v parádních uniformách a začali se komicky svíjet.