Západním směrem od Českých Budějovic stávala mezi dvěma rybníky tvrz Machov. Kdysi na ní žili také husité Chval, Buzek a Kuneš z Machovic. V roce 1419 se Kuneš zúčastnil bojů v Praze a v roce 1420 spolu s Chvalem pomáhal bránit Tábor.
Za zásluhy byl Chval jmenován jedním z táborských hejtmanů. V roce 1427, když skončily války, se spolu s Kunešem vrací do Machovic.
Dnes ale po tehdejší tvrzi není ani památky, zdivo bylo rozebráno na stavby domů. Ale o tomto místě koloje řada pověstí. Někde pod bývalou tvrzí, v zasypaných sklepech se prý nachází velké poklady, uloupené husity z dobytých hradů a vyrabovaných klášterů. Vzhledem k postavení husitského hejtmana mohlo být na zkazkách pravdy trošku.
Tvrz stávala na malé vyvýšenině nad rybníkem Horní Machovec. A právě v těchto místech se lidé setkávali s některými nevysvětlitelnými jevy. Na pahorku nad rybníkem byl pozorován například podivná postava, či spíše stín, přecházející z místa na místo.
Podle známého českobudějovického psychotronika a spisovatele Pavla Kozáka (*1943) jde zřejmě o uvězněnou duši člověka, popraveného za údajnou vraždu, kterou ale nespáchal. V dolíku pod vyvýšeninou má přebývat duch skutečného vraha.
Ještě zajímavější je příběh malého chlapce. Ten se jednou večer vydal chytat ryby. Když zahlédl světla, běžel se schovat, aby jej nechytil porybný. V tom v dolíku u rybníka spatří světelný vír, s nějakými mlžnými obláčky, vypadající jako vodní víly.
Pak ale náhle bleskově usne. Když se probudí a vrátí se domů, nevychází z překvapení. Místo soboty se dozvídá, že je již neděle a proto jsou již rodiče z návštěvy doma. Jak je možné, že jeho spánek trval nepřetržitě celých 24 hodin? A co zmíněný rej víl?
Proto i jako dospělý muž se s psychotroniky z Českých Budějovic nadále zajímal o jevy, které se na tomto místě v jeho mládí odehrály.
Inu, jsou pořád ještě jevy mezi nebem a zemí, pro které nemáme zatím věrohodné vysvětlení.