Když 5. prosince 1914 vyplouvala britská loď Endurance z ostrova Jižní Georgie vstříc průzkumu mrazivé Antarktidy, nikdo z její posádky netušil, že se výprava brzy stane bojem o holý život…
Kapitán lodi a zároveň vůdce celé výpravy Ernest Shackleton (1874–1922) plánoval přistát s lodí blízko antarktického pobřeží.
Cílem expedice bylo překonat napříč celý nehostinný kontinent od jednoho konce pobřeží přes jižní pól až k opačnému konci. Výprava se však velmi brzy dostala do problémů, a to když Endurance zamrzla ve Weddellově moři.
Tlak ledu začal loď posupně deformovat a Shackleton proto nařídil ponechat Endurance jejímu osudu a vydat se po ledu k 557 km vzdálenému Pauletovu ostrovu.
Vlivem špatného počasí musela však posádka změnit cíl své cesty a na záchranných člunech se dopravit až na Sloní ostrov, kde panovaly snesitelnější životní podmínky.
Ačkoli byla celá posádka po 10 měsíců vystavena teplotám hluboko pod bodem mrazu, všichni nakonec dokázali přežít.
A to i díky hrdinnému Shackletonovu odhodlání, který se s několika muži na záchranném člunu vydal na 1300 km dlouhou cestu přes oceán až k ostrovu Jižní Georgie, aby tu vyhledal pomoc místních velrybářů.
Mezinárodní tým vědců z Weddell Sea Expedition si nyní vytyčil cíl nalézt ztracenou Shackletonovu loď. Endurance byla posádkou opuštěna 25. října 1915 a ponechána svému osudu. Tlak ledu vedl k proražení trupu a následnému potopení lodi.
Vedoucí týmu britský glaciolog Julian Dowdeswell (*1957) je přesvědčen, že jeho kolegové jsou blízko k nalezení vraku lodi, který přes sto let klidně odpočívá v hloubce přes 3 km.
Díky nízké teplotě oceánu a velké hloubce, v níž se vrak nachází, vědci doufají, že by loď mohla být perfektně zachovalá, čímž by nám mohla poskytnout důležitá svědectví o konci Shackletonovy výpravy. Snad se tak brzy dočkáme dalšího zajímavého historického rozuzlení.