Peru je odedávna zemí plnou záhad. Blízko proslulých obrazců Nazca, v údolí Pisco, se nachází další zajímavost, území zvané Pásmo děr. Plochu o několika čtverečních kilometrech pokrývá asi 7 tisíc děr o průměru až 9 metrů a hloubce dosahující 2 metrů.
Vznik i účel těchto děr zůstává záhadou. Nejrůznějším spekulacím nahrává až neuvěřitelně pravidelný tvar některých z nich. Měli snad jejich tvůrci k dispozici nějakou nám zatím neznámou vyspělou techniku?
I tak jim ale tvorba takového množství prohlubní musela zabrat přinejlepším celé měsíce, zřejmě se tedy jednalo o projekt velice důležitý.
Mnozí archeologové soudí, že v nich dávní Inkové mohli skladovat obilí či obětiny, nechybí ale také dohady o mimozemském původu děr. Jejich vzezření navíc některým připomíná malé krátery, které mohly vzniknout dopadem neznámých těles.
JSOU I JINDE
Podobné prohlubně se přitom dají najít i na jiných místech Jižní Ameriky, třeba u jižního pobřeží Peru v místě zvaném Quebrada de la Vaca a blízko obytného komplexu starých Inků v Tambo Colorado.
Souvislost prohlubní s tímto prastarým jihoamerickým etnikem je tedy zřejmá. Pokud by však opravdu sloužily k uskladňování zásob či pohřbívání mrtvých, jistě by se zde musely zachovat nějaké artefakty.
Díry jsou však prázdné a ani v jejich okolí se nenašly žádné další pozůstatky. Není divu, že se tak mnozí přiklánějí k tezi o mimozemšťanech. Ti zde prý měli přistát před dávnou dobou a ono místo si označit právě pomocí pásma děr. Mohlo by se tedy snad jednat o jakousi přistávací dráhu pro mimozemské bytosti?