Příběh tajemného vězně se železnou maskou zná především široká veřejnost z románového zpracování slavného spisovatele Alexandra Dumase. Nebo se o něm podobně zmiňuje i neméně slavný Voltaire. Někteří badatelé však mají i jiné typy na jeho identitu.
Ovšem skutečnost je taková, že ani dodnes historici neznají jeho skutečné jméno a důvody neobvyklé vazby.
JAK TO VIDĚLI VOLTAIRE A DUMAS ST.?
Voltaire byl v roce 1717 vězněný v pověstné Bastile, kde slyšel řadu příběhů a legend. Podle něho mohl být mužem v masce utajený bratr, prý dvojče francouzského krále Ludvíka XIV.
V té době nebyla o mocenské intriky nouze, a tak musela nežádoucí postava tímto způsobem zmizet ze scény a zůstat v anonymitě. Proto ona pověstná maska a přísné utajení.
A CO OSTATNÍ VERZE?
Je pochopitelné, že v souvislosti s tajemným vězněm, který prošel řadu francouzských žalářů, se objevují i jiná jména. Například, že jím mohl být otec samotného Ludvíka XIV.
Ale pod maskou mohl být ukryt i někdo, kdo mohl způsobit francouzskému trůnu finanční potíže.
Například americký historik Paul Sonnino dal vězni i jméno – Eustache Dauger. Mělo jít o muže zapleteného do souvislostí s královskou pokladnou na dvoře známého kardinála Mazarina. Kardinál měl tehdy větší vliv než sám král.
Eustache Dauger možná tušil, kam se za panování kardinála Mazarina ztrácí z královské pokladny peníze.
Po smrti Mazariniho král z defraudace státní pokladny obvinil ministra financí Nicolase Fouqueta a nechal ho zavřít. A tak tu máme dalšího adepta na muže se železnou maskou. Ale v té době byl zatčen i zmíněný Eustache Dauger.
Ten se také asi znal a spolupracoval s jistým Rouxem de Marsillym, který byl v roce 1669 popraven za pokus o vraždu francouzského krále.
CO REÁLNĚ VÍME O MUŽI SE ŽELEZNOU MASKOU?
Zřejmě jen to, že šlo o muže, který byl od roku 1669 nebo 1670 vězněn v několika francouzských věznicích. Byl přísně střežen, držen v izolaci a nesměl s nikým neoprávněným komunikovat. Aby také nebyl nikým poznán, byla jeho tvář zakryta maskou.
Ta ale údajně měla být jen látková, železnou se zřejmě stala až ve zkazkách ke zvýšení dramatičnosti. Ale nešlo zřejmě o obyčejného člověka.
Zajímavé je, že vězeň označovaný jako „muž se železnou maskou“ byl pohřben pod smyšleným jménem Marchioly 19. listopadu 1703. Jediné spolehlivější informace pocházejí od jeho stálého věznitele jménem Bénigne Dauvergne de Saint-Mars.
Ale ani on neprozradil jeho skutečnou totožnost.
A tak před badateli i širokou veřejností nadále zůstává i do současnosti velkým tajemstvím skutečné jméno slavného vězně, i jaké okolnosti vedly k jeho neobvyklé internaci.