V blízkosti silniční komunikace z Rtyně v Podkrkonoší do Červeného Kostelce v Královéhradeckém stojí kamenný kříž připomínající vyvraždění svatby syna hradního pána z Vízmburka.
Událost v literární formě prezentovala spisovatelka Božena Němcová v povídce Krvavá svatba. Jaké strašlivé činy inspirovaly umělce, aby na tomto cenném artefaktu barokního lidového sochařství vypodobnil devět křížů?
Kříž má na podstavci, již zmíněných, devět vytesaných křížů.
Doplňuje je tajemný nápis novogotickým lomeným písmem frakturou z roku 1794: ZDE GICH 9 W PANV VSNVLO. Nemusíme být znalci češtiny konce osmnáctého století, abychom odvodili, že zde devět pánů usnulo věčným snem. Co se vlastně stalo?
Zamilovaný otcovrah
Heřman, syn majitele nedalekého hradu Vízmburku se dal tajně oddat s dcerou rtyňského rychtáře. Tato svatba šlechtice s neurozenou nevěstou měla ovšem osudové tragické následky. Otec syna pronásledoval, zmocnil se nevěsty a ujížděl směrem k hradu.
Právě v lokalitě zvané i dnes U Devíti křížů syn otce dostihl. Srazil dva pacholky z jeho družiny a těžce otce zranil. Ten skonal před branou svého hradu.
Celkem toto střetnutí otce se synem způsobilo smrt devíti lidem, kteří byli pochování v místě dnešního kamenného kříže. Kroniky dokládají, že zde kdysi bylo opravdu instalováno devět samostatných křížů. Kamenný barokní kříž byl osazen až později.
Inspirace skutečnou událostí
Současní odborní badatelé se přiklánějí k názoru, že kamenný kříž mohl být inspirován nějakým středověkým eposem přeneseným do českého prostředí. Samotný kamenný kříž má symbolizovat rozcestí, kde se kříží cesty živých a mrtvých.
O tomto kříži, věnovanému strašlivému mordu v den svatební, se ostatně tradovalo, že se zde zjevují duchové mrtvých lidí. Lidová mystika? Omyl!
Profesor Sedláček, renomovaný historik a autor rozsáhlého díla o hradech, zámcích a tvrzích Království českého o tomto kříži tvrdil: „Není pochyby, že jest v této pověsti pravdivého jádra…“