Prehistorické megalitické stavby z velkých kamenných bloků na úpatí Kavkazu nejsou tak známé jako jejich ryze evropské varianty. Přesto ani zde není nouze o řadu záhadných úkazů, které se k těmto místům vztahují.
Velmi zajímavé dolmeny najdeme například u ruského Soči. Zdá se vám to daleko? Nastupte si na tento „řádek“, na dalším už budete na místě…
Na Kavkaze bylo nalezeno 2300 dolmenů, z toho 180 ve Velkém Soči. Zdejší dolmeny byly postaveny v období před 5500-3400 lety.
Za bránu do paralelního vesmíru je považován například unikátní Volkonský dolmen, který se nachází u obce Volkonka v regionu Velké Soči. Jako jediný dolmen na Kavkaze je chráněný státem.
Zkoumání dolmenu
Badatelé se domnívají, že tento dolmen je postavený podél zlomových linií zemské kůry. Tím zde vzniká elektromagnetické pole ovlivňující pochody v lidském těle. Navíc má Volkonský dolmen produkovat nízkofrekvenční zvukové vlny.
U Volkonského dolmenu byly dokonce podniknuty zajímavé pokusy.
Zjistilo se, že pobyt v jeho blízkosti, delší než čtyři hodiny, má za následek zvýšení počtu krevních destiček a ovlivňuje hladinu cukru v krvi, což by mohlo být nebezpečné pro osoby trpící diabetem.
Připouští se však pozitivní vliv dolmenu na nervový systém. Na závěr jedna praktická rada. Pokud se budete chtít vydat do Soči, abyste si Volkonský dolmen takříkajíc osahali, musíme vás upozornit, že se zde platí vstupné sto rublů.
Vstup je zdarma pouze pro děti do deseti let, účastníky Velké vlastenecké války a vojenských operací, osoby se zdravotním postižením a další sociálně chráněné vrstvy obyvatelstva.
Čerkeský kámen
Další zajímavý dolmen u Soči nese název Čerkeský kámen (podle Čerkesů, etnické skupiny na severozápadním Kavkazu). Odborníky je Čerkeský kámen považován za součást dolmenové kultury západního Kavkazu.
Také k tomuto dolmenu se váže řada informací o paranormálních úkazech. I když ne v takové míře jako u zmíněného Volkonského dolmenu.
Na konci devatenáctého století si Čerkeský kámen možná přicházeli zvědavě prohlédnout i naši krajané. V letech 1870-1880 na Kavkaz přesídlily větší skupiny obyvatel z Rakouska-Uherska. Byl zde založen dokonce celý tucet českých vesnic.