Začátkem roku 2020 se podařilo britským výzkumníkům pomocí 3D tisku zrekonstruovat hlas starověkého egyptského kněze Nesyamuna, který odešel na věčnost zhruba před 3 tisíci let.
Vědci nejprve vytvořili několik skenů jeho těla a následně se jim podařilo vymodelovat jeho hlasové ústrojí, jež úspěšně vytiskli.
KOUZLA VĚDY
Velikost hrtanu dle badatelů ukazuje na to, že knězův hlas byl o něco málo vyšší, než je obvyklé u současných mužů. 3D tisk následně napojili na elektrolarynx, který u lidí se ztrátou hlasu plní funkci hlasivek.
„Vyrobili jsme zvuk Nesyamuna, který by vydával ve stavu, v jakém je v sarkofágu.
Není to jeho hlas, protože on samozřejmě nemluví,“ řekl spoluautor studie David Howard z University of London, který navíc připustil, že zvuk, jenž z reproduktoru vychází, skutečně připomíná spíše bečení ovce.
ZACHOVALÁ MUMIE
Vědci vybrali Nesyamunovo tělo i proto, že se zachovalo v mimořádně dobrém stavu, i tak museli ale část dotvořit – horní patro zcela chybělo a jazyk byl seschlý.
„Později bychom rádi vyvinuli program, který by umožnil vytvářet různé hlásky a poté snad i slova. Představte si, že jdete do muzea a uslyšíte tam tři tisíce let starý hlas.
Takovou věc si zapamatujete na hodně dlouho,“ dodal na závěr archeolog John Schofield z University of London.