Když po radách Ludmily Mojžíšové otěhotní šestatřicetiletá profesorka, která léta nemohla přijít do jiného stavu, začnou se za rehabilitační sestrou hrnout zástupy žen. Jak dokázala zkušená zdravotnice pomoci tam, kde lékaři selhali?
Její pacienti jí dali přízvisko anděl úlevy. Naopak doktoři jí nemohli přijít na jméno a nazývali ji prolhanou šarlatánkou. Jako pracovnice Výzkumného ústavu tělovýchovného v Praze se měla věnovat především rehabilitaci, a ne fušovat do řemesla gynekologům.
Zpochybňovali lékaři metody zdravotní sestry Ludmily Mojžíšové (1932–1992) oprávněně, nebo z nich jenom mluvila závist, že pomohla i těm ženám, které od specialistů odešly s nepořízenou? Skutečně mohou k vytouženému dítěti pomoci speciální cviky?
TAJEMSTVÍ ÚSPĚCHU
Nejprve se Ludmila Mojžíšová věnuje pouze zraněným sportovcům. „Věděla, kam sáhnout.
Pak mi dala kolem těla ručník, lehce mě povytáhla, ve mně něco luplo a já věděl, že jsem fit a můžu zítra normálně trénovat,“ vzpomíná na její péči diskař Imrich Bugár (*1955).
Roku 1971 však za zdravotní sestrou přijde zoufalá šestatřicetiletá profesorka, která stále nemůže otěhotnět. Mojžíšová jí tehdy srovná vychýlenou kostrč a doporučí jí zvláštní cviky. Za půl roku je učitelka v jiném stavu a postupně přivede na svět dvě děti.
Proto za Mojžíšovou proudí davy dalších a dalších žen, jež se marně pokoušejí o miminko. Celkem prý rehabilitační pracovnice pomůže ke zplození 507 dětí. Lékaři ji nemůžou vystát a ona sama na ně hledí skrz prsty. Právě to se jí stane osudným.
Nejde se včas léčit s rakovinou prsu, tak roku 1992 umírá. Její metoda však žije dál.
Podle dvou následovnic Mojžíšové Jarmily Novotné z Pardubic (*1951) a Hany Volejníkové z Brna se však mnohdy tato cvičení provádějí špatně a za velké peníze. Jak moc se lze na zázračnou metodu lze spoléhat?
Na ukázku cviků podle paní Mojžíšové se můžete podívat například na následujícím videu: