Zastává se utiskovaných, trestá chamtivé pány a vládne nad počasím. Tak představuje vládce Krkonoš populární večerníček. Tuto bytost však znali pod jménem Rýbrcoul naši předkové už před staletími. Prý mu obětovali černé kohouty…
V horách zaduní hrom. „Zatracený Rýbrcoul, nemůže s tou bouřkou trochu počkat,“ zlobí se muž, který se do Krkonoš vydal hledat poklady. Vzápětí se strhne strašlivá bouře.
Vítr skučí a štípe ledovými prsty, déšť bičuje nebohého poutníka tak, až je celý promočený, a blesky křižují oblohu jen kousek nad jeho hlavou. Svým výkřikem si totiž pohněval ochránce Krkonoš obra Rýbrcoula.
Ten totiž nemá toto pojmenování rád a raději je nazýván Strážce pokladů, Pánem hory či Johannesem. V současnosti ho známe jako Krakonoše. Popisují dávná vyprávění jenom ničivou přírodní sílu, nebo skutečnou nadpřirozenou bytost?
PRCHLIVÝ OBR
O strašidle, jež sedává na Sněžce, klátí nohama v Obřím dole a přitom křičí mocným hlasem se poprvé zmiňuje jezuita Bohuslav Balbín (1621–1688). Jde prý o mimořádně nerudného obra, kterého si není radno znepřátelit.
Často se proměňuje v mnicha, poustevníka či myslivce, aby si mohl popovídat s lidmi přicházejícími do hor. Běda však, jak ho někdo urazí.
V tu chvíli prý strašidlo rozpoutá strašlivou bouří, sněhovou vánici či jinou nepříjemnou změnu počasí a nešťastník bude mít štěstí, jestli vyvázne živý. Horalé prý děsivého obra znali už od nepaměti.
Podle některých folkloristů se totiž jednalo původně o pohanské božstvo. Existují pro tuto teorii nějaké důkazy?
PODIVNÉ RITUÁLY
V osmnáctém století píše český rytíř a průkopník archeologie Karl Joseph Biener (1731–1798), že polabský lid putuje k pramenům Labe a tam Rýbrcoulovi obětuje černé kohouty.
Další archeolog Václav Krolmus (1790–1861) pak tvrdí, že tento zvláštní obřad venkovanů viděl na vlastní oči ještě v roce 1814! Podle pověstí k tomuto obětování docházelo také v takzvané Růženčině zahrádce, zvláštním kamenném valu na svahu krkonošského Kotle ve výšce 1370 metrů nad mořem.
Znamená to, že postava dnešního Krakonoše vznikla z dávných pohanských tradic? Proč mu byli obětování právě černí kohouti?