Vápenec z Českého krasu se využíval k výrobě různých nástrojů už zhruba před 4000 lety. Nejvíce se ale těžil na konci 19. století, kdy se v centru zájmu ocitly vápencové lomy Velká a Malá Amerika nedaleko Karlštejna.
Ve 2. polovině 20. století se pak zrodila legenda o Hansi Hagenovi, údajném vojákovi německého wehrmachtu, který se ve zdejších dolech na konci druhé světové války skryl před Rudou armádou.
Prý kradl horníkům jídlo, a když si s ním chtěli vyřídit účty, hodil po nich granát. Poté se zastřelil, jenže kulka škrtla o hornický gong.
Tři různé příběhy
Hagenův duch si od té doby podle legendy přijde pro každého, kdo se odváží na gong třikrát po sobě zazvonit. Další příběh považuje Hagena za dělníka v lomu, který zešílel poté, co se vracel pro své dva druhy a našel je mrtvé pod závalem.
Do třetice se lze setkat i s historkou, že šlo o dozorce vězňů, kteří ve zdejších lomech pracovali.
Zpřístupní prostor častěji?
Je na těchto legendách alespoň zrnko pravdy? Podle některých pověstí prý došlo v jedné ze štol k nálezu německého bajonetu s vyrytým jménem Hans Hagen. Jakékoli konkrétní důkazy o tajemném Hagenovi ale chybí.
Jisté je jedno – legenda přitahuje turisty jako magnet a správa Chráněné krajinné oblasti Český kras uvažuje o zpřístupnění části štol lomu Malá Amerika častěji než jednou ročně, jako je tomu dosud.