Na severním Plzeňsku jsou dvě místa spojená s panským rodem Gryspeků. Jedním je rodový zámek Kaceřov, kde (kromě zámků Nelahozeves a Rožmitál pod Třemšínem) také žili. Druhým místem je město Kralovice.
Tam, pod kostelem Svatých Petra a Pavla, v kryptě rodinné hrobky, někteří z nich navždy odpočívají. Ačkoliv Florián z Gryspeku byl vysokým a věrným úředníkem císaře Ferdinanda I., jeho velmi početné potomstvo se zapojilo do stavovského povstání.
Císař po vítězné bitvě na Bílé Hoře trestal všechny své odpůrce. Protože se to týkalo také Gryspeků, sjeli se na Kaceřov, aby se poradili, co dál. Hrozilo jim nejen zabavení majetku, ale možná jim šlo i o život.
Na zámku se dohodli, že pošlou jednoho z nich přímo k císaři s žádostí o milost.
DVĚ VERZE PŘÍBĚHU
Zde má příběh dvě verze, ale na konci se stejným výsledkem. Podle té první bylo domluveno, že až se bude vracet, z dálky zamává buď bílým šátkem, že vše dopadlo dobře, nebo černým, že s žádostí neuspěl.
Jezdec se po cestě zastavil na kraji Plzně v obci Bolevec u Božích muk. Domníval se, že se mu dostane nějakého znamení, jak se mají příbuzní na Kaceřově. Když nedostal žádné znamení, bambitkou střelil do sloupu a urazil kamennou hlavu Ježíše na kříži.
Tryskem pokračoval na zámek, ale nějak se mu zatemnila mysl a na dohled od něj omylem zamával černým šátkem. Shromáždění v zoufalství nad neúspěchem vypili otrávené víno a zemřeli.
Když jezdec zjistil svůj omyl, rychle spěchal na zámek a i s koněm spadl a také se zabil.
Druhá verze vynechává zastavení v Bolevci i barevné šátky. Podle ní jel za jezdcem oficiální posel s rozhodnutím císaře o exekuci. Všichni napjatě čekali, s čím jezdec přijde, ale ten se s koněm zřítil ze schodů a rozbil si lebku.
Záhy za ním dorazil posel, který jim předal císařův ortel. Když odjel, shromáždění ve velkém zármutku vypili otrávené víno a zemřeli.
Pohřbeni byli v kryptě v Kralovicích. Rodová linie se uzavřela a tak byl vchod do krypty zazděn.
Ta byla otevřena až o sto let později. Protože těla i oděvy zůstaly v zachovalém stavu, byly mumie posléze přemístěny do rakví se skleněnými víky. A takto lze vidět mumie v kobce i dnes.
DUCHOVÉ NA KACEŘOVĚ
Poslední smuteční hostina, ukončená hromadnou sebevraždou, nezůstala na Kaceřově bez odezvy. Řada svědků zahlédla ducha starého Floriána, jak v černém plášti prochází chodby a svolává své syny. Jiní zase zahlédli slečnu v bílém oblečení vyhlížející z okna do kraje.
Jeden z kaceřovských obyvatel, když se vracel v noci z hostince, spatřil prý pohromadě všechny Gryspeky. Viděl osvětlenou rytířskou síň, jak se v ní míhají stíny.