Chtěli-li jste ve starověkém Řecku vstoupit do manželství, zjistit, jestli vás čeká bohatství nebo láska, nebo se prostě jen dozvědět odpověď na otázku, která vás už dlouhé roky trápila, obvyklou praxí bylo zajít do věštírny.
Tam jste se mohli otázat pýthie, která vám vyjevila vůli bohů.
Nejslavnější věštírna celého Řecka se nacházela ve městě Delfy, asi 150 kilometrů od Athén. Tam poblíž posvátného Apollónova chrámu pýthie navazovaly kontakt s bohy, aby jejich věrným následovníkům tlumočily odpovědi na jejich otázky.
Věštírnu v Delfách využívali také státníci. Nikdo se neodvážil učinit závažné rozhodnutí nebo vstoupit do války bez rady z Delf. To dávalo této věštírně obrovskou moc.
HALUCINOGENNÍ VÝPARY, NEBO LISTY VAVŘÍNU?
V době největšího rozmachu měla věštírna dvě nebo tři pýthie, později jen jednu. Co ale za jejich údajnou schopností navazovat kontakt s bohy stálo?
Podle dobových líčení seděly často pýthie mimo dohled lidí, kteří se jich přišli ptát. Ve věštírně v Delfách se uprostřed chrámu měla nacházet prasklina v zemi, ze které vystupovaly výpary, které kněžky vdechovaly a tím se dostávaly do transu.
Často se prý stávalo, že z jejich odpovědí se nedalo vůbec nic pochopit – proto se dodnes užívá okřídleného spojení, že někdo mluví jako pýthie.
Mohlo ale za trans věštkyň opravdu vdechování výparů? Moderní archeologické průzkumy chrámu totiž žádnou trhlinu v zemi, ze které by stoupaly výpary, neobjevily.
To ale tuto možnost nevylučuje, a zároveň to nabízí možnou odpověď – vdechování halucinogenních výparů by nejspíš mělo za následek mnohdy podivné chování pýthií.
Podle jiných odhadů mohly za trans pýthií vavřínové listy, které před každou „seancí“ v chrámu žvýkaly.
NEBO SNAD JDE O POLITICKÝ PODVOD?
Nebo jsou snad všechny věštby a celá schopnost komunikovat s bohy jen výmysl? Existují dohady, že mocní lidé, kteří zaplatili správnou cenu kněžím z chrámu, mohli ovlivňovat, co pýthie bude věštit.
Tím by vzhledem k významu věštírny v Delfách dokázali ovlivnit směřování prakticky celého starověkého Řecka.
Byly snad pýthie součástí starověkého politického podvodu?