Na jednom z vrcholů kopce Kaňk v Sedleci u Kutné hory se nachází prastarý smírčí kříž. V rámci regionu se nachází o vzácný archaický typ smírčího kříže, pravděpodobně pozdně středověkého původu.
Má kříž souvislost s popravami husitů, kteří byli v Kutné Hoře v letech 1419-1421 vhazováni do důlních šachet?
Smírčí kříže jsou tajemné středověké památky, které objevíme na místech, kde došlo v minulosti k nějakému hrdelnímu zločinu. Vztyčení kříže bylo součástí pachatelova pokání.
Negativní energie v okolí kříže
Někteří turisté pociťují v okolí kříže na kopci Kaňk neklid a emoční rozladu. Úzkostné chování projevují v okolí kříže i zvířata, například psi.
Badatelé též upozorňují, že se objevilo selhávání fotografické techniky při snaze smírčí kříž obrazově zdokumentovat. Průzkum senzibila objevil zároveň řadu anomálií po povrchem.
Může mít tato negativní energie něco společného s krutými popravami v letech 1419-1421, kdy byli sympatizanti s učením Mistra Jana Husa, často zaživa, metáni do hlubokých šachet? Byl jeden smírčí kříž příliš malým pokáním za stovky zmařených životů?
Chybně určené místo poprav
I kdybychom přijali hypotézu, že smírčí kříž vztyčil někdo, kdo cítil odpovědnost za vraždy husitů, zajímavou teorii neguje umístění kříže. Důlní šachty, do kterých měli být kutnohorští mučedníci vhazováni, se nacházely na jiném místě Kutné Hory.
Mýlil se i hrabě Jan Rudolf Chotek, který nechal na vrcholu Kaňku vybudovat v roce 1814 empírový památník.
I ten měl připomínat svrhávání lidí do zdejších důlních šachet. Mezi popravenými měl být i prapředek hraběte Chotka.
Smírčí kříž na vrcholu Kaňku nemá jasnou vazbu na popravy kutnohorských příznivců husitství v letech 1419-1421. Pokud se ovšem jeho stavitel jen nezmýlil v místopisu, jako se to stalo v případě hraběte Chotka…