Domů     Paranormální jevy
Podvodní sonar na jezeře Loch Ness zachytil něco zvláštního. Dokonce dvakrát!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.3.2021
5.8tis
Podvodní sonar na jezeře Loch Ness zachytil něco zvláštního. Dokonce dvakrát!
Lochneska prý vypadá jako plesiosaurus, Foto: StaraBlazkova / Creative Commons / CC BY-SA
498
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Jedním z těch, kdo po jezerním monstru nepřestávají pátrat, je Ronald Mackenzie, který na zapáleném výzkumu jezera postavil živnost. Nabízí totiž plavby lodí po jezeře s využitím různých přístrojů pro hledání monstra. 

 Lochneska prý vypadá jako plesiosaurus, Foto: StaraBlazkova / Creative Commons / CC BY-SA Jezero Loch Ness má být domovem záhadného monstra, Foto: Sam Fentress / Creative Commons / CC BY-SA Pokud Nessie skutečně existuje, vypadá zřejmě takto. Foto: Ballista / Creative Commons / CC BY-SA

A vloni se mu poštěstilo v rámci několika dnů narazit na možnou Lochnesku hned dvakrát. Úspěchu se Ronald Mackenzie a 12 turistů, které toho dne veze na palubě, dočkají na konci září 2020.

„Byli jsme v polovině cesty z Invermoristonu, kde jsme se otočili. Voda je tam hluboká 189 metrů. Cestující byli docela nadšení, protože jsme právě zahlédli orla mořského, ale pak jsem na sonaru viděl něco ještě poutavějšího,“ popisuje svůj zážitek.

„Bylo to přímo uprostřed jezera asi 170 metrů hluboko. Bylo to velké nejméně 10 metrů. Kontakt trval 10 sekund, když nás to míjelo,“ líčí s nadšením. Pro 49letého muže je to jeho vůbec první pozorování Lochnesky v životě, u jezera přitom žije už od svých 16 let.

Co vlastně mohl sonar zachytit? Mackenzie připouští, že by mohlo jít o obřího úhoře nebo jiného desetimetrového tvora.

Jezero Loch Ness má být domovem záhadného monstra, Foto: Sam Fentress / Creative Commons / CC BY-SA

OMYL VYLOUČEN

V podobných případech skeptici často argumentují, že možná sonar zachytit jen hejno ryb plovoucích těsně u sebe, což přístroj následně mylně vyhodnotí jako jeden pevný objekt. To ale Mackenzie rázně odmítá.

Na lodi má nový špičkový sonar, který podle jeho slov zachycuje přesně to, co tam dole je. Navíc na snímcích z přístroje dokáže jednoduše identifikovat různé druhy ryb, podle nichž pak pohodlně vypočítává velikost neznámého objektu, lze tedy vyloučit i chybnou interpretaci záznamu.

Přední expert na sonary a specialista pro námořní robotiku Craig Wallace záznam ze sonaru označuje za 100% pravý. Zdráhá se však s jistotou říci, co je na něm zachyceno. Sám se klaní k názoru, že by to mohl být jeseter velký, kriticky ohrožený druh, který ve výjimečných případech dorůstá délky až 6 metrů.

Mohla by Mackenzieho Lochneska být ve skutečnosti obřím jeseterem? V takovém případě by beze sporu šlo o neméně senzační objev!

ŠTĚSTÍ SE USMĚJE I PODRUHÉ

Jen několik dnů po tomto vzrušujícím pozorování se Ronald Mackenzie dočká dalšího podobného zážitku. Při další plavbě na jezeře, jen něco přes kilometr od místa, kde vznikl první snímek, sonar zaznamená mohutný objekt shodných rozměrů jako ten předchozí.

Podle údajů ze sonaru se objekt tentokrát pohybuje těsně u dna v hloubce 188 metrů. Na sonarové záběry se opět podívá znalec Craig Wallace a tentokrát uzná, že jde o něco skutečně neobvyklého. Stále tvrdí, že nedokáže říci, zda se jedná o jedno pevné těleso, či hejno ryb.

Přiznává však, že taková hejna jsou v Loch Ness velmi neobvyklá, natož tak blízko u dna. „Tyto fascinující obrázky jsou skutečné a nevysvětlitelné kontakty, které by si zasloužily další prozkoumání jezera sofistikovanějším sonarem,“ uzavírá Wallace.

Další lovec Lochnesky Steve Feltham tyto sonarové snímky označuje za zatím jeden z nejpřesvědčivějších důkazů, že v jezeře skutečně žije něco velkého. Ale co? Zbývá jen doufat, že se brzy objeví další, tentokrát jednoznačnější nahrávka.

Pokud Nessie skutečně existuje, vypadá zřejmě takto. Foto: Ballista / Creative Commons / CC BY-SA
reklama
Související články
od Eva Soukupová 22.10.2021 933
Přímořská pláž na nejjižnějším cípu Bangladéše je pro svou neobyčejnou krásu občas nazývána Dcerou moře. Pro některé návštěvníky se ale procházka po pláži může změnit v horor. Dochází tu totiž k pozorování přízračné lodě s pokladem a duchů těch, kteří při pokusech o vyzvednutí bohatství zemřeli.     Kuakata je asi 20 km dlouhá a […]
od Eva Soukupová 20.10.2021 3.2tis
Sophia Thorel začala ve snu navštěvovat dům, který v životě neviděla. Své sny přičítala touze po vlastním bydlení. Pak se ale dům z jejích snů objeví v nabídce realitní kanceláře a jeho majitelka v zájemkyni o koupi pozná ducha, který se v domě před nedávnem začal zjevovat. Zajímavého rozuzlení se dočkává příběh strašidelného domu ve […]
od Eva Soukupová 19.10.2021 8.8tis
Jeptiška ze španělského venkova tvrdí, že ji andělé během modliteb přenášejí do vzdálených končin na jihu dnešních Spojených států. Ve stejné době zdejší indiáni potkávají záhadnou ženu v modrém, která jim představuje křesťanství. Popis přesně líčí španělskou jeptišku, která ve skutečnosti nikdy neopustila svůj klášter.     Sestra Marie od Ježíše z Ágreda (1602–1665) se […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 7.0tis
Reinkarnace, tedy přechod duše zemřelého do jiného nově narozeného člověka, je fenoménem, který moderní věda považuje za nereálný. Případ z šedesátých let minulého století, který se odehrál v Anglii, ale vědcům i veřejnosti pořádně zamotal hlavu. V květnu 1957 srazila řidička pod vlivem drog v malém městě Hexham v Anglii tři děti – devítiletého Anthonyho […]
od Matěj Soukup 16.10.2021 6.4tis
Když se v listopadu 2011 Latoya Ammonsová, její matka Rosa Campbellová a její tři děti ve věku nastěhovaly do domu na adrese 3860 Carolina Street v Gary ve státě Indiana, netušily, že se jejich nový domov brzy změní doslova v dům hrůzy. Všechno to začalo přitom docela nenápadně. Campbellová nejprve slyšela ve sklepě vrzat dveře. […]