reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Paranormální jevy
Podvodní sonar na jezeře Loch Ness zachytil něco zvláštního. Dokonce dvakrát!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.3.2021
5.8tis
Lochneska prý vypadá jako plesiosaurus, Foto: StaraBlazkova / Creative Commons / CC BY-SA
498
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Jedním z těch, kdo po jezerním monstru nepřestávají pátrat, je Ronald Mackenzie, který na zapáleném výzkumu jezera postavil živnost. Nabízí totiž plavby lodí po jezeře s využitím různých přístrojů pro hledání monstra. 

 Lochneska prý vypadá jako plesiosaurus, Foto: StaraBlazkova / Creative Commons / CC BY-SA Jezero Loch Ness má být domovem záhadného monstra, Foto: Sam Fentress / Creative Commons / CC BY-SA Pokud Nessie skutečně existuje, vypadá zřejmě takto. Foto: Ballista / Creative Commons / CC BY-SA

A vloni se mu poštěstilo v rámci několika dnů narazit na možnou Lochnesku hned dvakrát. Úspěchu se Ronald Mackenzie a 12 turistů, které toho dne veze na palubě, dočkají na konci září 2020.

„Byli jsme v polovině cesty z Invermoristonu, kde jsme se otočili. Voda je tam hluboká 189 metrů. Cestující byli docela nadšení, protože jsme právě zahlédli orla mořského, ale pak jsem na sonaru viděl něco ještě poutavějšího,“ popisuje svůj zážitek.

„Bylo to přímo uprostřed jezera asi 170 metrů hluboko. Bylo to velké nejméně 10 metrů. Kontakt trval 10 sekund, když nás to míjelo,“ líčí s nadšením. Pro 49letého muže je to jeho vůbec první pozorování Lochnesky v životě, u jezera přitom žije už od svých 16 let.

Co vlastně mohl sonar zachytit? Mackenzie připouští, že by mohlo jít o obřího úhoře nebo jiného desetimetrového tvora.

Jezero Loch Ness má být domovem záhadného monstra, Foto: Sam Fentress / Creative Commons / CC BY-SA

OMYL VYLOUČEN

V podobných případech skeptici často argumentují, že možná sonar zachytit jen hejno ryb plovoucích těsně u sebe, což přístroj následně mylně vyhodnotí jako jeden pevný objekt. To ale Mackenzie rázně odmítá.

Na lodi má nový špičkový sonar, který podle jeho slov zachycuje přesně to, co tam dole je. Navíc na snímcích z přístroje dokáže jednoduše identifikovat různé druhy ryb, podle nichž pak pohodlně vypočítává velikost neznámého objektu, lze tedy vyloučit i chybnou interpretaci záznamu.

Přední expert na sonary a specialista pro námořní robotiku Craig Wallace záznam ze sonaru označuje za 100% pravý. Zdráhá se však s jistotou říci, co je na něm zachyceno. Sám se klaní k názoru, že by to mohl být jeseter velký, kriticky ohrožený druh, který ve výjimečných případech dorůstá délky až 6 metrů.

Mohla by Mackenzieho Lochneska být ve skutečnosti obřím jeseterem? V takovém případě by beze sporu šlo o neméně senzační objev!

ŠTĚSTÍ SE USMĚJE I PODRUHÉ

Jen několik dnů po tomto vzrušujícím pozorování se Ronald Mackenzie dočká dalšího podobného zážitku. Při další plavbě na jezeře, jen něco přes kilometr od místa, kde vznikl první snímek, sonar zaznamená mohutný objekt shodných rozměrů jako ten předchozí.

Podle údajů ze sonaru se objekt tentokrát pohybuje těsně u dna v hloubce 188 metrů. Na sonarové záběry se opět podívá znalec Craig Wallace a tentokrát uzná, že jde o něco skutečně neobvyklého. Stále tvrdí, že nedokáže říci, zda se jedná o jedno pevné těleso, či hejno ryb.

Přiznává však, že taková hejna jsou v Loch Ness velmi neobvyklá, natož tak blízko u dna. „Tyto fascinující obrázky jsou skutečné a nevysvětlitelné kontakty, které by si zasloužily další prozkoumání jezera sofistikovanějším sonarem,“ uzavírá Wallace.

Další lovec Lochnesky Steve Feltham tyto sonarové snímky označuje za zatím jeden z nejpřesvědčivějších důkazů, že v jezeře skutečně žije něco velkého. Ale co? Zbývá jen doufat, že se brzy objeví další, tentokrát jednoznačnější nahrávka.

Pokud Nessie skutečně existuje, vypadá zřejmě takto. Foto: Ballista / Creative Commons / CC BY-SA
Foto: StaraBlazkova, Sam Fentress, Ballista / Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 2.6tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]