Vědci z univerzity v německém Kolíně nad Rýnem se zabývali otázkou našich dávných předků a zkoumali, kolik lidí žilo v pravěké Evropě. Ve svých výzkumech dospěli k šokujícími zjištění…
Podle dosavadních poznatků začali první lidé kolonizovat Evropu někdy před 45 000 lety. Setkávali se tu s neandrtálci, se kterými se křížili a bojovali. Neandrtálci byli postupně moderním člověkem zcela vytlačeni a jako samostatný lidský druh vyhubeni.
Němečtí vědci zkoumali nejen všechny známé archeologické nálezy z této doby, ale také evropskou DNA, aby se pokusili zjistit, jak se proměňoval počet lidí na starém kontinentě. Jejich výsledky všechny ohromily.
Počet moderních lidí v Evropě před 45-35 tisíci lety byl pouhých 1500 jedinců! A po celých 10 000 let se toto číslo téměř neměnilo. Lidé byli rozděleni do asi 35 kmenů po přibližně 42 lidech.
Takto malé číslo je podle výzkumníků způsobeno několika skutečnostmi. Zaprvé Evropa byla okrajovým územím, kam naši dávní předci primárně nemířili. Hlavní proud lidské migrace směřoval z Afriky na Blízký Východ a dále k východu až k oběma čínským mořím.
Zadruhé díky době ledové panovalo v Evropě chladné a drsné klima, v němž byly životní podmínky ztížené oproti jiným částem světa.
„Tehdejší lovci a sběrači si museli vytvořit úspěšné strategie pro přežití“ říká dr. Schmidt (vedoucí německého týmu vědců). A právě z těchto 1500 lidí se vyvinuli moderní Evropané.
Pokud by tehdy přišla jakákoli klimatická či jiná katastrofa a tito lidé vymřeli, měli bychom dnes zcela jiné předka a vypadali bychom pravděpodobně trochu jinak.
Celá záležitost připomíná, jak málo toho o historii člověka stále víme. Podaří se někdy objasnit všechny záhady spjaté s tajemnými dějinami lidstva?
Kde se ve skutečnosti vyvinula lidská rasa? Podle jedné teorie pocházíme z jiného místa ve vesmíru! Více zde.