Na vrcholu 2150 metrů vysoké hory v Malatském pohoří na horním toku řeky Eufrat leží ruiny majestátního chrámu. Tajemné návrší hory Nemrut Dag nechává zarovnat na rovnou plochu v 1. století př. n. l.
panovník Antiochus I. Právě zde pak káže vystavět svou vlastní sochu ve společnosti antických bohů. Pýchu nepříliš významného krále dalece překračují další tajemství, která horu obestírají. Nachází se zde skutečně nejstarší horoskop světa? A jsou uvnitř hory ukrytá těla mumifikovaných králů?
Pyšný a marnivý král Antiochus I. (86–38 př. n. l.) se rád obklopuje luxusem. Svoji velikost si den za dnem dokazuje prostřednictvím nových nápadů.
Některé z nich jsou jak z dílny ješitného pomatence, jiné zaslouží obdiv za neotřelou vynalézavost. Těžko určit, kam patří jeho záměr odstranit vršek posvátné hory Nemrut Dag v Malatském pohoří na východě Turecka a zřídit kolem kamennou galerii soch bohů.
Jistě bohulibé gesto, chtělo by se říci. Kdyby se však mezi bohy neskvěla i Antiochova maličkost. Obří podobizna sebevědomého vladaře dokonce stojí vedle nejvyššího řeckého boha Dia!
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.