23. května 1964: Vzniká záhadná fotografie astronauta ze Solway, který se objevil v pozadí rodinného snímku.
Domů     Záhady historie
Hudební skladatel Schumann: Ponurá svědectví o jeho genialitě i šílenství
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 8.1.2021
5.6tis
Robert Schumann. Foto: npr.org
371
SDÍLENÍ
5.6tis
ZOBRAZENÍ

Vrcholný romantismus vytyčuje několik slavných jmen: Giuseppe Verdi (1813–1901), Frédéric Chopin (1801–1849), Richard Wagner (1813–1883)…, ale také Robert Schumann. Jeho tvorba je pro romantické představy ideální:

snivá, melancholická či rozervaně dramatická a to vše navíc z pera „šíleného génia“.

Robert Schumann. Foto: npr.org Robert a Clara Schumannovi. Foto: houstonsymphony.org Byl Schumann šílený? Foto: thelistenersclub.com Britský muzikolog Eric Sams. Foto: youtube.com
Robert a Clara Schumannovi. Foto: houstonsymphony.org

O Robertu Schumannovi (1810–1856) je totiž známo, že trpí psychickou poruchou. Později hudební kritici dokonce rozdělují jeho tvorbu do kategorií podle stavu duševního rozpoložení, v němž se při jejich komponování právě nacházel.

Domnívají se, že za jeho úspěchy stojí maniodepresivní psychóza (porucha vyznačující se zejména extrémními výkyvy nálad – pozn. red.). Schumann začíná tvořit v roce 1829, kreativní období má však charakter sinusoidy.

Odborníci vymezují následující etapy charakteristické pro jeho duševní stav: deprese a pokus o sebevraždu v roce 1833, hypománie (manická fáze) a rok 1840, těžká deprese začínající v roce 1844 a opět hypománie, nastupující v roce 1849.

Letopočet 1854 pak znamená další pokus o sebevraždu, kdy se skladatel pokouší utopit v Rýnu. Následuje umístění do léčebny v Erdenichu. Jaký vliv má mít porucha na jeho dílo?

Byl Schumann šílený? Foto: thelistenersclub.com

KOMPONUJE CHORÁ MYSL?

Zajímavým faktem je to, že období hypománií jsou kreativně bohaté, zatímco v ostatních fázích nastupuje u Schumanna útlum. Muzikologové se tak domnívají, že právě manické stavy stojí za jeho božskou hudbou.

A snad proto jeho um dostatečně nevyzdvihují (jako by byla mistrovská díla jen pohnutím nemocné mysli). Jak popisuje autorka Deborah Hayden období, kdy je Schumann zavřen za zdmi léčebny, je pro něj v jistém smyslu inspirující:

„V pátek večer, 10. února 1854, zasáhl Schumanna intenzivní ušní šelest, doprovázený silnými a bolestivými poruchami sluchu, které pokračovaly celý týden, až z nich vznikly hudební tóny a úžasné andělské hlasy, skládající se z pěti variací andělského motivu.“ Co ale způsobuje tento stav?

Jedná se skutečně o duševní psychózu, která z něj činí génia? Badatelé se domnívají, že nikoliv…

Britský muzikolog Eric Sams. Foto: youtube.com

TAJEMNÝ ZÁPIS V DENÍKU

Odborníci, zabývající se případem skladatelovy šílenosti, přicházejí s tím, že skladatel měl nádor na mozku. Ten mohl údajně způsobovat sluchové halucinace, jež popisoval. Jiná skupina badatelů se však přiklání k tomu, že trpěl syfilidou (pohlavně přenosná infekce – pozn.

red.). Britský muzikolog Eric Sams (1926 – 2004) se domnívá, že jeho symptomy se podobají otravě rtutí, jež se používala právě k léčbě této choroby. Jeho zranění prstu na pravé ruce, jež vzniká, když je Schumannovi kolem 20 let a ukončuje tak jeho koncertní kariéru (takže se následně věnuje pouze komponování), prý může být rovněž reakcí na léky na syfilidu.

A nikoliv tedy zranění způsobeným mechanickým zařízením na posílení prstů, jak se věří dříve. Zápis ze Schumannova deníku, jenž si vede ke konci života, navíc říká: „V roce 1831 jsem měl syfilidu a byl jsem léčen arzénem.“ Někteří v takovém záznamu vidí jasný důkaz skladatelovy choroby.

Proč o ní nikdy nemluvil ani on, ani lékaři? Je možné, že ji celý život tajil, protože se obával veřejného zostuzení, a pravdu odhalil až téměř na smrtelné posteli? Byl „šílený umělec“ nakonec smrtelně nemocným géniem?

Michaela Vondrušková

Foto: npr.org, houstonsymphony.org, thelistenersclub.com, youtube.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.5.2022 1.3tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Pavel Polcar 19.5.2022 2.8tis
V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který patřil dvojčatům Davisovým, muži žili sami, jejich rodiče zemřeli již dávno a ženy ani jednoho z nich nezajímaly. O mužích se toho příliš nevědělo, byli samotářští, s nikým se nebavili a z domu vycházeli jen výjimečně na nákupy. Co to bylo za ránu? Lidé z okolí se o […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.7tis
June a Jennifer Gibbons, známé jako „tichá dvojčata“, s nikým kromě sebe nemluvily – téměř 30 let. Pak ale jedno dvojče za záhadných okolností zemřelo. V dubnu 1963 se ve vojenské nemocnici v Adenu v Jemenu narodila dvojčata. Jejich narození nebylo neobvyklé, stejně jako jejich dětské dispozice, ale jejich rodiče brzy začali chápat, že June […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.2tis
Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho fanatiků, výstředních jedinců a svérázných osob. Ale nikdo z nich nejspíš nesahá Angličanovi Maurici Wilsonovi (1898–1934) ani po kotníky vykukující z jeho lodiček… Tenhle vyznamenaný hrdina z 1. světové války trpí po jejím skončení hroznými záchvaty kašle. Doktoři si nevědí rady, nic nepomáhá, a tak se Wilson rozhodne […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.9tis
V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety! Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda? […]